Հայաստանի առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի խորհրդական, 1991-97-ին Լեռնային Ղարաբաղի հարցով բանագնաց Ժիրայր Լիպարիտյանը BBC-ի ռուսական ծառայությանը տված հարցազրույցում խոսել է Արցախյան հարցի կարգավորման, պատերազմում պարտության պատճառների ու Արցախի հետագա կարգավիճակի մասին: PanARMENIAN.Net-ն առանձնացրել է դիվանագետի ուշագրավ մտքերից մի քանիսը։
Լիպարիտյանը դեռ 2020-ի սեպտեմբերի սկզբին Հայաստանի ղեկավարությանը զգուշացրել էր Թուրքիայի կողմից Ադրբեջանին հնարավոր ռազմական օժանդակության մասին և կանխատեսել, որ նոր իրողությունների պայմաններում ՌԴ-ն ՀՀ-ից զիջումներ կպահանջի։
– Բանակցությունները կարող են ընթանալ 2 ուղղությամբ․ կլինի՞ հայկական Ղարաբաղը աշխարհագրորեն, տարածքային ամբողջականության առումով Ադրբեջանի կազմում կամ կստանա մշակութային ինքնավարություն, որի մասին խոսում է (Ադրբեջանի նախագահ) Իլհամ Ալիևը, և որը չի ենթադրում տարածքային որևէ իրավունք փոքրամասնության համար։ Այս երկու տարբերակը կա՝ տարածքային կամ էքստրատարածքային (ինքնավարություն Ադրբեջանի կազմում)։ Եվ երաշխիքներ՝ փոքրամասնությունների համար․ այսքանով վերջ։ Սա առավելագույնն է, ինչի շուրջ այժմ կարելի է բանակցել։ Բայց ոչ ընտրություն՝ անկախության և Ադրբեջանի կազմում լինելու։
– Լեռնային Ղարաբաղի հարցը մի քանի բաղադրիչ ունի, դրանից գլխավորները՝ ԼՂ կարգավիճակի է և հայկական ուժերի վերահսկողության տակ գտնվող ադրբեջանական 7 շրջանի հարցերն են։ Տեսականորեն, միջազգային հանրությունը կարող էր ճանաչել ԼՂ անկախությունը, եթե դա աներ Ադրբեջանը։ Բայց, ընդհանուր առմամբ, ՌԴ-ն, Թուրքիան, Իրանը, ԱՄՆ-ն և Ֆրանսիան առաջարկում էին տարբերակներ՝ հիմնված Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության վրա։ Նրանք մեզ այդ մասին ասել են 30 տարի շարունակ։
– Մենք՝ Տեր-Պետրոսյանի վարչակազմը, ցանկանում էինք ստեղծել հնարավորություն՝ վերադարձնելու շրջանների մեծ մասը՝ խաղաղության դիմաց՝ թողնելով ԼՂ կարգավիճակի հարցը հետոյի։ Հաջորդող վարչակազմերը որոշեցին, որ տարածքները վերադարձնել կարելի է միայն կարգավիճակի դիմաց․ այսինքն՝ ԼՂ անկախության ճանաչումն Ադրբեջանի կողմից կամ գոնե դրան տանող ճանապարհ, ինչպիսին հանրաքվեն է։ Փաշինյանի վարչակազմը որոշեց, որ բանակցությունները հիմնված են սխալ կանխադրույթների վրա, որոնք հստակություն են մտցնում միայն 7 շրջանի վերադարձի մասով, և չի ճշտվում կարգավիճակի հարցը։ Փաշինյանը պնդել է, որ ԼՂ ապագա կարգավիճակի հստակ ընկալում է անհրաժեշտ, իսկ առանց դրա Ադրբեջանի դիրքորոշումը լուրջ ընդունել չի կարելի և բանակցություններն անիմաստ են, քանի որ Ադրբեջանը պնդում է տարածքային ամբողջականության մասին թեզը։ Նա (Փաշինյանը,- խմբ.) եկավ եզրահանգման, որ նախ պետք է համաձայնության գալ կարգավիճակի շուրջ, իսկ եթե դա պատերազմ պահանջի, կլինի պատերազմ և մենք կհաղթենք, ինչպես նախորդ պատերազմում։ Սա հայկական կողմի տրամաբանությունն էր 25 տարի շարունակ, ու հիմա մենք դրա արդյունքներն ենք տեսնում։
– Այս պատերազմի ընթացքում ակնհայտ դարձան տեխնիկական, լոգիստիկ և ռազմավարական խնդիրները։ Բայց առանց դրա էլ պարզ էր, որ մենք չենք կարող այդպես հեշտորեն հաղթել այս պատերազմում, ինչպես նախկինում էինք հաղթել։ Եվ հիմա Հայաստանի Գլխավոր շտաբի պետի հայտարարություններից իմանում ենք, որ պատերազմի 4-րդ օրը նա զգուշացրել է վարչապետին այդ մասին։ Բայց պատերազմից առաջ ևս այլ սխալներ են եղել։ Հայկական կողմը կատարել է մի շարք անհարկի քայլեր, որոնք սադրիչ էին Ադրբեջանի ու Թուրքիայի նկատմամբ։
– Օրինակ՝ մենք քննարկում ենք ԼՂ ապագա կարգավիճակի հարցը, Ադրբեջանն առաջարկում է իր որոշումը՝ «Ղարաբաղն Ադրբեջան է»։ Սա միջազգային հանրության կարծիքն է, և մենք այստեղ ասում ենք՝ մոռացեք բանակցությունների մասին, «Ղարաբաղը Հայաստան է, և վերջ»։ Երկրորդ, Հայաստանի վարչապետն ու նախագահը Սևրի դաշնագրի տարեդարձի օրը հայտարարություններ արեցին, որոնք կարող էին ընկալվել որպես Թուրքիայի տարածքային ամբողջականության սպառնալիք։ ՀՀ պաշտպանության նախարարն էլ հայտարարել էր՝ «Նոր պատերազմ՝ նոր տարածքներ»։
– Փաշինյանը կարծում էր, թե ինքը մեծ պետական գործիչ է, երբ հայտարարում էր, որ ԼՂ հարցով յուրքանաչյուր լուծում պետք է ընդունելի լինի Ադրբեջանի, Ղարաբաղի ու Հայաստանի համար։ Նա մտածում էր, թե դա հանճարեղ գաղափար է, որին պետք է հավատա ու ընդունի Ալիևը, իսկ եթե չհավատա, ուրեմն վատ լիդեր է։ Բայց բանն այն է, որ նա ոչ մի լուծում չառաջարկեց․ որ լուծումն էր ընդունելի լինելու 3 ժողովրդի համար։ Նա նաև կարծում էր, որ դեմոկրատական ճանապարհով ընտրված առաջնորդները կարող են ավելի ճկուն լինել։ Փաշինյանը նաև մտածում էր, որ միջազգային հանրությունը կպարգևատրի դեմոկրատիայի ճանապարհին գտնվող Հայաստանին և կփոխի դիրքորոշումը 7 շրջանի մասով։ Նման փոխակերպումներ, սակայն, գոյություն ունեն միայն իր երևակայության մեջ։
– Փաշինյանի ու (երկրորդ նախագահ Ռոբերտ) Քոչարյանի միջև տարբերություն կա, բայց ինձ թվում է՝ տարբեր քաղուժերի մոտ տպավորություն է, թե Ղարաբաղը միայն մեր խնդիրը չէ, և թող հետնորդները լուծեն այն, իսկ եթե չլուծեն, ոչ մի սարսափելի բան․ մենք ժամանակ ունենք։ Իսկ թե պատերազմ լինի, մենք կհաղթենք։ Այս մտածողությունը լայնորեն տարածված է, և դրա համար բոլոր քաղգործիչներն են պատասխանատու։
Սա քաղաքակա մշակույթի խնդիր է։ Եվ դրա համար էլ, երբ ասում են՝ Փաշինյանը պետք է հեռանա, ես հարցնում եմ, թե ով է զբաղեցնելու նրա տեղը։ Քաղաքական գործիչների մեծ մասն իշխանություն են ուզում, բայց նոր լուծում չեն առաջարկում։
– Ադրբեջանցիները կվերադառնան ԼՂ և նրանց իշխանությունն ամեն ինչ կանի, որ հնարավորինս շատ մարդ վերադառնա։ Մենք էլ ենք ուզում, որ մեր հայրենակիցները՝ ԼՂ-ի հայերը, վերադառնան։ Բայց նրանք պատրաստ կլինե՞ն արդյոք վերադառնալ այդպիսի Ղարաբաղ։ Իսկ եթե հայերի զանգվածային վերադարձ չլինի, ապա Ղարաբաղի կարգավիճակի հետագա հարցը քննարկելու կարիք չկա։ Մյուս կողմից՝ ՌԴ-ն հետաքրքրված է ավելի շատ հայերի վերադարձով, քանի որ եթե դա տեղի չունենա, ադրբեջանցիները կարող են հարցնել՝ ինչ են անում այնտեղ ռուս խաղաղապահները։

1 Декабрь 2020 - 11:11 AMT
Ветеран армянской дипломатии, советник первого президента Армении и переговорщик по Карабаху в 1991-1997 годах Жирайр Липаритян в интервью BBC высказал свое мнение о ситуации вокруг Нагорного Карабаха, дипломатическом урегулировании карабахского конфликта, ошибках армянской дипломатии и премьер-министре Армении Николе Пашиняне.
PanARMENIAN.Net выделил несколько основных мыслей дипломата.
Еще в сентябре 2020 года Липаритян предупреждал армянские власти о перспективе войны в Карабахе и помощи Турции Азербайджану. Он также предсказывал, что в новых реалиях Россия потребует от армянской стороны уступок.
– С момента перемирия международное сообщество говорило нам, что не признает независимость Карабаха. Теоретически они могли бы это сделать, если бы Азербайджан пошел на это. Но в целом Россия, Турция, Иран, США и Франция предлагали варианты, основанные на территориальной целостности Азербайджана. Это было ясно. Они говорили это нам последние 30 лет.
– Никто в мире не ожидал, что мы будем удерживать эти семь районов. Они всегда ожидали их возвращения, под теми или иными условиями.
– Вне зависимости от того, считаем ли мы справедливым независимый статус Карабаха, мы имеем дело с противником, который не готов был принять эти условия даже после своего поражения. И мы должны были иметь в виду, что со временем Азербайджан становится только сильнее с точки зрения военной мощи и с точки зрения ресурсов. И чем дольше наш путь к соглашению, тем больше его отсутствие приближало войну и тем меньше у нас шансов было победить в этой войне.
– Мы (команда Тер-Петросяна) хотели создать возможность для возврата большей части районов в обмен на мир и оставить вопрос о статусе на потом. Следующие администрации решили, что возвращать территории можно только в обмен на статус – то есть признание независимости Карабаха со стороны Азербайджана или хотя бы путь к независимости, такой как референдум.
– Администрация Пашиняна решила, что в основе переговоров лежат ошибочные постулаты, которые четко предусматривают лишь возврат семи районов и никак не проясняют вопрос статуса. (Пашинян) настаивал, что необходимо ясное понимание будущего статуса, а без этого позицию Азербайджана нельзя воспринимать всерьез, и переговоры бессмысленны, потому что Азербайджан настаивает на территориальной целостности. И он пришел к заключению, что сначала надо договориться о статусе, и если для этого потребуется война, то будет война и мы победим.
– Армянская сторона сделала ряд совершенно лишних шагов, которые были провокационными в отношении Азербайджана и Турции. Например, когда мы обсуждаем будущий статус Карабаха, Азербайджан предлагает свое решение: «Карабах – это Азербайджан». Это позиция международного сообщества. И тут мы говорим: забудьте о переговорах, Карабах – это Армения, и точка!
Второе – президент и премьер-министр Армении этим летом сделали заявления в связи с годовщиной Севрского мирного договора, которые можно считать предъявлением территориальных претензий Турции. Кроме того, министр обороны Армении заявил: «Новая война – новые территории».
Пашинян думал, что он великий государственный деятель, когда заявил, что любое решение должно быть приемлемо для народов Азербайджана, Карабаха и Армении. Он думал, что это гениальная идея, которую должен повторить и принять Алиев, а если не повторит, значит – он плохой лидер. Но дело в том, что он не предложил самого решения – какое решение будет принято всеми тремя народами?
– Он (Пашинян) также думал, что демократически избранные лидеры могут быть более гибкими. Но он сам был демократически избран, избран народом, и он оказался менее гибким, чем предшественники. И мы помним Эльчибея, второго президента Азербайджана, который был большим националистом, чем Гейдар Алиев. Демократия имеет мало общего с гибкостью.
А еще Пашинян думал, что международное сообщество наградит Армению за движение по пути демократии и изменит свою позицию по семи районам. Но такие обмены существуют только в его картине мира – в его воображении.
– Между (вторым президентом Армении Робертом) Кочаряном и Пашиняном есть разница, но, мне кажется, у разных политических сил было ощущение, что Карабах – не только наша проблема, и пусть посредники решают ее, и если они ее не решат, – ничего страшного, у нас есть время. А если будет война, мы победим.
Такое мышление распространено широко, и все (политики) в ответе за него. Это отсутствие политического воображения, это непонимание, с чем вы имеете дело, и неумение отделить ваши пожелания от того, что вам действительно нужно и что вы можете получить.
-Когда говорят, что Пашинян должен уйти, я спрашиваю – а кто займет его место? Большинство политических сил хотят власти, хотят сыграть на поражении, но они не предлагают новые подходы.
– Заявление о прекращении огня фактически закрывает тему Карабаха. Оно не говорит этого прямо, но оно основано на принципе территориальной целостности Азербайджана. И Пашинян, премьер-министр Армении, подписал его. И никто уже этого не изменит.
Азербайджанцы будут возвращаться, и власти Азербайджана сделают все, чтобы максимальное число вернулось. Мы же хотим, чтобы наши соотечественники, карабахские армяне, вернулись. Но будут ли они готовы вернуться в такой Карабах? А если не будет массового возвращения (карабахских армян), то дальнейший статус Карабаха можно не обсуждать.
– Заявление (от 9 ноября) дает понять, что о выборе речи не идет – о выборе между независимым Карабахом или в составе Азербайджана. Этого выбора больше не существует – если он когда-нибудь существовал.
Переговоры могут быть о двух сценариях. Будет ли армянский Карабах географической, территориально определенной единицей в составе Азербайджана, или армяне получат культурную автономию, о которой говорит Ильхам Алиев и которая не подразумевает никаких территориальных прав для меньшинства.
Нам нравятся иллюзии, мы любим думать, что справедливое решение, идеальное решение – это возможное решение. Это наша стратегия по жизни – мечтать. Но мечтать – это не стратегия.
– Люди путают то, что они хотят, с тем, что им должны дать. Никто ничего не должен вам дать. Вам дается то, что можете взять. И рассчитывать на победу во всякой войне – это жить мифами, а не реальностью. Мы культивируем нежелание принять реальность, методы неприятия реальности и замены ее нашими мечтами. Мы возвели это в искусство.