Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը պատմել է, թե Լեռնային Ղարաբաղի խաղաղ կարգավորման բանակցային փուլում իրեն միջազգային հանրությունն ինչ տարբերակներ է առաջարկել որպես լուծում։ Moscow-baku.ru-ն գրում է՝ նա նշել է, որ իրեն առաջարկում էին վերցնել 5 շրջանը* և բավարարվել դրանով՝ հաշվի առնելով, որ առաջին պատերազմում Հայաստանը հաղթել է։
*Խոսքը Ղուբաթլիի, Զանգելանի, Ջաբրայիլի, Ֆիզուլիի և Աղդամի շրջանների մասին է։
«Կարող եմ ասել, որ այս 17 տարում (2002 թվականից-խմբ․) տարբեր տեղերից, արտաքին շրջանակներից բազմակի ազդակներ ենք ստացել, որ վերցրեք հիմա 5 շրջանը և բավարարվեք դրանով։ Դուք պարտվել եք պատերազմում, Հայաստանը հաղթել է (նկատի ունեին առաջին ղարաբաղյան պատերազմը,- խմբ.), հաշտվեք իրականության հետ։ 5 շրջան, որոնք ձեզ հիմա խոստանում են, արդեն մեծ բան է, դուք ստանում եք դրանք, իսկ Լաչինը և Քելբաջարը (Քարվաճառը) մնում են հետո, երբ Ղարաբաղին անկախություն կտաք, այդ ժամանակ էլ արդեն կվերադարձվեն այդ շրջանների մասը»,- մանրամասնել է նա։
Ալիևի խոսքով՝ ինքն ասում էր, որ եթե Լաչինը (Քաշաթաղը), Քելբաջարը (Քարվաճառը) և Շուշին չեն վերադառնում Ադրբեջանին, հնարավոր չէ որևէ համաձայնություն, և այդ դիրքորոշումը «նարդայնացնում էր բազմաթիվ երկրների»։
«Ես ասում էի, որ մեր տարածքային ամբողջականությունը պետք է վերականգնվի։ Ասում էի, որ ռազմական ճանապարհը երբեք չի բացառվում։ Ես միայն չէի խոսում, այս բոլոր տարիներին մենք, մոբիլիզացնելով մեր ուժերը, ամրացնելով մեր երկիրը, հավաքվեցինք ուժերով երկրի ներսում և միջազգային հարթությունում, տնտեսական հարցերի լուծման և երկրում միասնության և համաձայնության ամրացման, բանակաշինության հարցերում»,- ասել է նա՝ նշելով, որ այդ ուժով հաղթել են հայկական կողմին և ստեղծել նոր իրականություն։
Ըստ Ալիևի՝ եթե նույնիսկ մեկ տարի առաջ որոշներն իրենց ասում էին՝ հաշտվեք իրականության հետ, այսօր ինքն է ասում՝՝ հաշտվեք ձևավորված իրականության հետ։ Նա սպառնացել է, որ եթե որևէ մեկը փորձի խառնվել նոյեմբերի 10-ին ստորագրված հայտարարությանը, ապա կստանա խիստ պատասխան։
«Այդպիսի փորձեր կան։ Նրանք ունեն մեկ նպատակ՝ խաթարել համաձայնությունը, քանի որ այն որոշներին նյարդայնացնում է նրանով, որ նոր անվտանգային ձևաչափ է ի հայտ բերել։ Հայտարարության մեջ ամրագրված է թուրք-ռուսական համատեղ կենտրոնի ստեղծումը։ Միաժամանակ, որոշներին նյարդայնացնում են անվտանգության միջոցառումները և հայտարարության պայմանների իրականացումը։ Այնուամենայնիվ, ոչ մեկ չի կարող խառնվել մեր գործերին՝ ձեռք բերված համաձայնությանը։ Այն կյանքի է կոչվում և կշարունակի կյանքի կոչվել»,- նշել է նա։

1 Декабрь 2020 - 13:24 AMT
Алиев: 17 лет внешние круги нам говорили взять 5 районов и довольствоваться этим до решения вопроса Карабаха
Президент Азербайджана Ильхам Алиев рассказал, о каких варинатах урегулирования карабахского конфликта шла речь на протяжении многих лет мирных переговоров. Об этом он заявил в своем обращении к народу Азербайджана.
«Могу сказать, что на протяжении этих 17 лет (с 2002 года – ред.) из различных мест, от внешних кругов к нам неоднократно поступали сигналы о том, что заберите сейчас пять районов (речь идет о Кубатлинском, Зангеланском, Джебраильском, Физулинском и Агдамском районах – ред.) и довольствуйтесь этим. Вы потерпели поражение в войне, Армения одержала победу – имелась в виду первая Карабахская война. Смиритесь с реальностью. Пять районов, которые вам сейчас обещают, это тоже большое дело, вы получаете их, а Лачин и Кельбаджар пусть останутся на потом, когда вы предоставите Нагорному Карабаху независимость, тогда вам может быть возвращена часть этих районов», – рассказал Алиев, пишет Moscow-baku.ru.
По его словам, он всегда говорил, что если Лачин, Кельбаджар и Шуши «не вернутся к Азербайджану, то никакого соглашения быть не может».
«Моя позиция раздражала многих в зарубежных странах. Я говорил, что наша территориальная целостность должна быть восстановлена. Говорил, что военный вариант никогда не исключается. Не только говорил, все эти годы мы, мобилизовав наши силы, укрепляли страну, собирались с силами – собирались с силами и в международной плоскости, и внутри страны, и в решении экономических вопросов, и в укреплении согласия и единства в стране, и в строительстве армии», – отметил Алиев.
«Если даже год назад некоторые говорили нам, смиритесь с реальностью, то сегодня я говорю, что каждый должен смириться со сложившейся реальностью. Если кто-то захочет вмешаться в заявление, подписанное 10 ноября, то увидит нашу жесткую позицию. Такие попытки есть. Они преследуют одну цель – нарушить это соглашение, потому что оно некоторых очень раздражает тем, что здесь уже возник новый формат безопасности», – заявил Алиев, добавив, что «никто не может вмешиваться в наши дела, в достигнутое соглашение, оно выполняется и должно выполняться».