ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ համաձայնեցված է գերիների փոխանակումը «բոլորը՝ բոլորի դիմաց» սկզբունքով, այդ թվում՝ ոչ միայն պատերազմի ընթացքում գերեվարված, այլև նախկինում կողմերի մոտ հայտնվածների։
«Հիմա խնդիրն է ստեղծել մեխանիզմներ, որ եթե հետագայում կպարզվեն այլ անուններ ևս, նրանց վերադարձի հետ կապված խնդիրներ չծագեն։ Համբերութուն է պետք, և ես կարծում եմ՝ մենք հաջողություններ կունենանք»,- ասել է նա:
Փաշինյանի խոսքով՝ նոյեմբերի 9-ից հետո հաջողվել է դուրս բերել ավելի քան 600 մարմին, ավելի քան 500 մարմին այս պահին ճանաչման փուլում է: Նա նշել է, որ մեծ հավանականությամբ դժբախտաբար այդ մարմինները անհետ կորածնրի մարմիններն են։ Ճանաչման գործընթացը ԴՆԹ անալիզներով է ընթանում, որը բավականին ժամանակատար է։ Նոյեմերի 9-ից ի վեր նույնականացվել է և հարազատների հանձնվել 135 մարմին։
Բացի այդ, վարչապետն անդրադարձել է իր և իր թիմի հասցեին հնչող մեղադրանքներին, որն իր պնդմամբ եղել է այն բանից հետո, երբ իր վրա է վերցրել պատերազմում անհաջողությունների պատասխանատվությունը։
Նա արձագանքել է առաջին նախագահի խորհրդական Ժիրայր Լիպարիտյանի և երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի հայտարություններին, թե գործող իշխանությունը ձախողել է դիվանագիտությունը։
«Բանը հասել է նրան, որ մարդը, ով ԼՂ-ն դուրս է թողել բանակցային գործընացից, և բանակցությունները տեղափոխել Հայաստան-Ադրբեջան հարթություն, մեզ մեղադրում է նրանում, որ Ղարաբաղի հարցը տարածքային վեճի կոնտեքստ է ստացել մեր վարած քաղաքականության պատճառով։ Հարցը տարածքային վեճի կոնտեքստ ստացել է, երբ Հայաստանը սկսել է բանակցել Ղարաբաղի փոխարեն և այդ փաստը, ուշադրություն դարձրեք, տեղի է ունեցել ավելի քան 20 տարի առաջ»,- նշել է նա։
Փաշինյանը նշել է, որ իրենց մեղադրում են, թե միջազգային հանրությունն Ադրբեջանի ագրեսիան ընդդեմ Ղարաբաղի ընդունել է որպես տարածքային ամբողջականության վերականգնում։
«Եվ այս մեղադրանքը հնչեցնում է մի մարդ, ում կառավարման օրոք, երբ միջազգային հանրությունը Հայաստանին մեղադրում էր Ադրբեջանի տարածքները փաստաթղթավորված օկուպացնելու մեջ, ինքը հայ հանրությանը բացատրում էր, որ դրանում ոչ մի վտանգավոր բան չկա, որովհետև երբ մտնում ես օդանավի զուգարան և փակում դուռը, գրվում է occupied, էնպես որ օկուպացված բառի մեջ ոչ մի սարսափազդու բան չկա»,- ասել է նա՝ նշելով, որ ասածը հայտնի է 2000-ականներին ապրած ՀՀ ամեն քաղաքացու։
Փաշինյանը նշել է, որ 25 տարում Հայաստանը դիվանագիտական հարթակում Ղարաբաղի հարցով չի ունեցել հաջողություն և թվարկել է 1995-ի ԵԱՀԿ լիսաբոնյան գագաթնաժողովը, 1998-ին բանակցությունների սեղանին դրված ընդհանուր պետության փաթեթը, 1999-ի ԵԱՀԿ Ստամբուլյան հռչակագիրը, Մադրիդյան սկզբունքները, 2011-ի կազանյան բանակցությունները, 2016-ի ապրիլյան պատերազմից հետո ռուսական կողմի առաջարկները։
«Այդ ինչպես ստացվեց, որ 2016-ի ապրիլյանի համար Ադրբեջանը չպատժվեց, որովհետև դուք գնացիք ու խելոք համաձայնեցիք նրան, ինչ առաջարկվեց, այսինքն՝ ընդունեցիք պատերազմ վարելու Ադրբեջանի իրավունքը, լեգիտիմացրիք այն»,- նշել է նա։
Փաշինյանի խոսքով՝ իրենք ձախողել են ոչ թե դիվանագիտությունը, այլ դիվանագիտության նախկին ձախողումների տակից դուրս գալու փորձերը։
Մեզ մեղադրում են, որ պատերազմից չկարողացանք խուսափել, խուսափող էիք՝ 2016-ին խուսափեիք, կարողացաք պատերազմը կանգնացնել տարածքները վերադարձնելու բանավոր խոստման հիման վրա։
«Իսկ ինչու մեզ նույնը չհաջողվեց, որովհետև մեզ ասվում էր, քանի որ նախկինում ՀՀ-ն մի քանի անգամ բանավոր խոստացել է, պայմանավորվել վերադարձնել տարածները ու չի վերաադարձրել, հիմա միայն գրավոր կարող է լինել խոսակցությունը և կոնկրետ ժամկետների նշումով»,- ասում է նա։
Նրա խոսքով՝ պատերազմը հնարավոր էր կանգնեցնել միայն նոյեմբերի 9-ի փաստաթղթի նման մի փաստաթուղթ ստորագրելով, դա կամ պատերազմից առաջ պետք է լիներ, կամ մեկնարկին։
«Մեզ մեղադրում են նրանում, որ Թուրքիան մտավ Ղարաբաղի հարցի մեջ, Թուրքիան հարցի մեջ մտել է 10 տարի առաջ ֆուտբոլային դիվանագիտության պատճառով»,- նշել է Փաշինյանը։
Նա անդրադարձել է նաև բանակը քանդելու ու օդը չփակելու մեղադրանքներին։
«Օդը չակերտավոր փակ էր, որովհետև 2017-ին 42 մլն դոլարով ձեռք էին բերվել սարքեր, որոնցով օդը փակվել էր, պիտի համարվեր փակված, ավելի ուշ պարզվեց, որ դրանք չեն աշխատում պարզապես։ Գնման համահեղինակը բացահայտումներ է անում․․․ Այս թեմայից ուշադրություն շեղելու համար մի քանի ամիս թեմա են դարձրել «Օսա-Ակա» համակարգերի գնումը մեր կողմից, որ դրանք անարդյունավետ զենքեր են։ Դրանով բազմաթիվ թիրախներ են խոցվել, ընդ որում՝ հուլիսին Տավուշում աշխարհում առաջին անգամ խոցված Հերմես-900-ը»,- ասել է նա։
Նա նշել է, որ 2.5 տարում ինչ հասցրել՝ գնել են բանակի համար, որը 18-20 տարում չէր գնվել, փոխարենը դղյակներ էին կառուցվել, կղզիներ գնվել, Եվրոպաներում առանձնատներ ձեռք բերվել, շվեյցարական բանկերում միլիոնավոր դոլարներ կուտակվել։
«Մարտերում ձախողումների համար ուղիղ պատասխանատվություն են դնում ինձ վրա: Վարչապետը մա՞րտ է ղեկավարել, վարչապետը վաշտի կամ գդնի հրամանատարի մակարդակով որոշնումնե՞ր է կայացրել: Վարչապետը մի անգամ է միանձյա որոշում կայացրել պատերազմի ընթացքում և այդ որոշման շնորհիվ 7-րդ պաշտպանական շրջանն իր տեղում է, որովհետև ոմանք խուճապի մեջ ուզում էին 7-րդ ՊՇ-ն էլ հանձնել»,- ասել է նա։
Նրա խոսքով՝ սա լրիվ անհույս ու խելագար պատերազմ չէր։ Զինվորների վկայություններ կան, որ առաջին օրով առաջնագծից լուրեր են տարածել, թե հողերը ծախված են, կռիվն անիմաստ է։
«Ինչ կապ ունի այդ փաստը, որ ՀՀ որոշ քաղաքական շրջանակներ դեռ ամինսներ առաջ սեպտեմբեր-հոկտեմբերին պատերազմում ներքաղաքական անակնկալներ էին խոստովանում, այդ ո՞ւմ հետ էին պայմանավորվել պատերազմի ու ներքաղաքական անակնկալների շուրջ։ Իսկ գլոբալ առումով ուժ չենք ունենալո՞ւ խոստովանել, որ մեր ձախողման պատճառն այն էր, որ ՀՀ-ն առնվազն 25 տարի եղել է կոռումպացված պետություն»,- ասել է Փաշինյանը։
Նա նշել է, որ կա վարկած, թե ամսի 9-ի հարձակման նպատակն իրենց ֆիզիկապես ոչնչացնելն էր՝ շատ ճշմարտություններ չբացահայտելու պատճառով։
Վարչապետի խոսքով՝ Մեղրիի մասով միջանցք չկա, կա տրանսպորտային ենթկառուցվածքների ապաշրջափակում։
Փաշինյանը հիշեցրել է, որ 2018-ի խորհրդարանական ընտրությունները ամենաարդարն էին, այս պահին քննարկվում է կուսակցությունների օրենքի և տարբեր ոլորտներում օրենդրության փոփոխության հարցեր։

Армения и Азербайджан согласовали принцип, по которому должен состояться обмен пленными, – «всех на всех». Об этом заявил 5 декабря премьер-министр Армении Никол Пашинян в своем обращении к народу.
«Причем должны быть возвращены не только попавшие в плен во время войны лица, но и те, кто оказался на армянской и азербайджанской сторонах до войны. И теперь наша задача заключается в том, чтобы не только вернуть тех, чье пленение официально подтверждено на данный момент, но и создать механизмы, чтобы в случае обнаружения других имен в будущем не было проблем с их возвращением. Здесь нужно немного терпения, и я думаю, что у нас все получится», – отметил премьер.
Он сообщил, что с 9 ноября армянской стороне удалось вернуть более 600 тел, более 500 тел сейчас находятся в стадии опознания.
«С большой вероятностью, к сожалению, это тела наших братьев, которые считаются пропавшими без вести. Сейчас идет процесс их опознания. С 9 ноября опознаны и переданы родственникам 135 тел, и этот процесс будет продолжаться», – добавил Пашинян.
Кроме того, премьер прокомментировал обвинения в адрес своей команды, которые, по его словам, возникли после того, как он взял на себя ответственность за неудачи на войне. Он ответил на заявления советника первого президента РА Жирайра Липаритяна и второго президента республики Роберта Кочаряна о том, что нынешнее правительство провалило дипломатию.
«Дошло до того, что человек, который исключил Нагорный Карабах из переговорного процесса и перевел переговоры на уровень Армения-Азербайджан, обвиняет нас в том, что карабахский вопрос из-за нашей политики получил контекст территориального спора. Вопрос получил контекст территориального спора тогда, когда Армения начала вести переговоры вместо Карабаха. И это, обратите внимание, произошло более 20 лет назад», – заявил премьер.
«Нас обвиняют в том, что международное сообщество восприняло агрессию Азербайджана против Карабаха как восстановление своей территориальной целостности. И это обвинение озвучивает человек, который во время своего правления, когда международное сообщество обвиняло Армению в документально подтвержденной оккупации территорий Азербайджана, он объяснял армянскому обществу, что в этом нет ничего опасного, потому что – тысячу раз извините – когда входишь в туалет самолета и закрываешь дверь, то на ней появляется надпись Occupied, поэтому в этом слове нет ничего страшного», – отметил премьер.
«Нас обвиняют в том, что война была дипломатическим провалом Армении. И никто не спрашивает, когда и какие дипломатические успехи были у Армении в карабахском вопросе с момента начала институциональных переговоров», – заявил Пашинян, упомянув Лиссабонский саммит ОБСЕ 1995 года, положенный на стол переговоров в 1998 году пакет «Единого государства», Стамбульскую декларацию ОБСЕ 1999 года, Мадридские принципы, Казанские переговоры 2011 года, многочисленные документы, принятые за последние 25 лет в различных международных инстанциях, «в которых четко фиксируется, что территории Азербайджана оккупированы и что вопрос должен быть решен в рамках территориальной целостности Азербайджана».
«Сейчас, кстати, оказывается, что все были за передачу земель по формуле 5+2. Если вы были за, то передали бы их в 2016 году, передали бы их в 2017 году, предотвратили бы войну, решили бы проблему, особенно после Апрельской войны вы знали, что к чему. Некоторые думают, что 5+2 Азербайджан принял бы без оговорок. Это было всего лишь предварительное предложение, которое должно было быть еще обсуждено, прописано, согласовано и подписано. По уже известному методу, в тот момент, когда Армения согласилась бы на какой-либо вариант, Азербайджан сразу же захотел бы большего – Шуши, Лачин и т.д.», – заявил Пашинян.
«Нас обвиняют в том, что Турция вовлеклась в карабахский вопрос. Извините, Турция оказалась вовлеченной в карабахский вопрос в результате футбольной дипломатии, когда в результате провала армянской дипломатии она заявила, что пока территории Азербайджана оккупированы она не будет устанавливать отношений с Арменией. И она вовлеклась в карабахский вопрос. Это произошло 10 лет назад», – добавил премьер.
«Нас обвиняют в том, почему мы не закрыли воздух или почему воздух не был закрыт. Воздух был «закрыт», дамы и господа, потому что в 2017 году на 42 млн долларов для армянской армии были закуплены, на 42 млн долларов, устройства, с помощью которых воздух был закрыт, должен был считаться закрытым. Но позже выяснилось, что эти устройства просто не работают. Они просто не работают. Но их купили за 42 млн долларов», – заявил премьер.
«Сейчас муссируют тезис о том, что на третий день войны я принял такое решение, которое имело катастрофические последствия. И вот 15 дней ищем это решение и не находим его, потому что такого решения нет. И сейчас перекладывают на меня прямую ответственность за неудачи в боях. Разве премьер-министр ведет или вел бои? Разве премьер-министр принимает решения на уровне командира взвода или даже командира полка? Премьер-министр принимал единоличные решения? Премьер-министр один раз принял единоличное решение во время войны, и благодаря этому решению 7-я зона бороны находится на месте, потому что некоторые люди в панике хотели сдать 7-ю зону обороны», – сказал глава кабмина.
«А в глобальном плане, в конце концов, не хватит ли у нас сил признать, что причиной нашей неудачи было то, что Армения как минимум 25 лет была коррумпированным государством? Государством, где, по крайней мере, самая влиятельная часть сегодняшней политической элиты ничего не делала, кроме накопления личного богатства, и сожрала, растратила, уничтожила, перевела в швейцарские банки все ресурсы сопротивления государства. И все это сделали не один или два человека. Это сделала система со множеством своих щупалец, и эта система сопротивлялась и сопротивляется каждый день», – заявил он.
Говоря о планах на будущее, Пашинян отметил, что некоторые круги хотят сделать все возможное, чтобы парламентские выборы 2018 года оставались единственными, на которых народ сам принимал решения: «Мы этого не допустим. Власть народа в Армении не может ставиться под сомнение».