Բաղրամյան 26 Telegram-ալիքը հրապարակել է Հայաստանի երրորդ նախագահ Սերժ Սագսյանի և Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի զրույցից մի հատված, որտեղ Սարգսյանը հայտնում է, թե պատրաստ է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևին $6 մլրդ տալ, միայն թե նա հրաժարվի Արցախի 7 շրջանի պահանջից։
2018-ին Բելառուսի նախագահը պատմել էր, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման քննարկումների շրջանակում ինքն ու ՌԴ ղեկավար Վլադիմիր Պուտինն առաջարկել են Սարգսյանին հանձնել 5 շրջանն Ադրբեջանին: Սարգսյանն ասել է՝ եթե հանձնի այդ շրջանները, Ադրբեջանը կկտրի ճանապարհը և կօկուպացնի Ղարաբաղը: Ադրբեջանի հնարավոր հարձակման դեպքում ռուս-բելառուսական զորքեր ներգրավելուն Սարգսյանը դեմ է եղել։
Ձայնագրությունում Լուկաշենկոն առաջարկում է Սարգսյանին հանձնել 5 շրջան, ապա «անել այնպես, որ պատերազմ չլինի»: Բելառուսի նախագահն առաջարկում է շրջանների հանձնումից հետո խաղաղապահական առաքելություն տեղակայել։
Ըստ Լուկաշենկոյի Սարգսյանի դիրքորոշումը «թույլ է», քանի որ նա ասում է՝ «չեմ տա 7 շրջանը, քանի որ հնարավոր է դու պատերազմ սկսես»։
-Իսկ եթե չսկսի՞,- հարցնում է Լուկաշենկոն, որին նույն հարցով էլ պատասխանում է Սարգսյանը՝ «իսկ եթե սկսի՞»։
Սարգսյանի հարցին, թե ինչու ՀՀ-ն պետք է հենց այնպես 7 շրջան տա, Լուկաշենկոն արձագանքում է, թե հենց այնպես չէ՝ Ալիևը կվճարի $5 մլրդ։
Սարգսյանն էլ նշում է, որ ինքը չի կարող դա անել, քանի որ այդ 7 շրջանը ձեռք է բերվել 5000 զոհի արյամբ։

7 Декабрь 2020 - 19:10 AMT
В сети появилась запись разговора экс-президента Армении Сержа Саргсяна и лидера Белоруссии Александра Лукашенко о Нагорном Карабахе, в котором главы двух стран обсуждают возможные развития сценария при передаче 7 районов Карабаха Азербайджану.
В ходе беседы Саргсян заявляет, что готов выплатит президенту Азербайджана Ильхаму Алиеву $6 млрд за отказ от этих районов.
Лукашнеко упоминает, что Алиев гарантировал мир и безопасность в случае передачи Азербайджану 7 районов, однако Саргсян отмечает, что возможность нападения и угроза 150,000 населению Карабаха останется.
«А если не начнется война?» – задается вопросом Лукашенко.
«А если начнется? Как можно надеятся на «если» в вопросе безопасности 150,000 человек», – отвечает Саргсян.
На что президент Белоруссии предлагает разместить в регионе миротворческий контингент, который станет гарантом безопасности мирных жителей. После этого Саргсян спрашивает, почему нужно просто так отдавать указанные районы.
«Почему просто так? Дай ему районы (Карабаха), он (Алиев) тебе заплатит, он тебе предлагал 5 млрд на первом этапе», – говорит Лукашенко.
«Я ему даю 6 млрд. Пусть он откажется от этого (районов)», – отвечает Саргсян.
В конце 2018 года Лукашенко заявил, что он с президентом РФ Владимиром Путиным предложили Сержу Саргсяну отдать Азербайджану 5 районов, однако экс-президент Армении итказался: «Мы с Путиным заняли консолидированную позицию (это было в Ереване на ОДКБ): Серж, отдай эти 5 районов. Какая причина не вернуть их, они же пустуют. Он говорит: если я возвращаю, они там дорогу перережут, оккупируют Карабах и прочее. И мы с Путиным четко пообещали, что мы введем свои войска, и это не позволим (при азербайджанцах это говорили). Он сказал: нет, мы на это не пойдем, мы этого не хотим».