Հայաստանը մի շարք ճգնաժամերի է առերեսվել, պետք է ընդունել իրողությունն ու մտածել դուրս գալու արդյունավետ ճանապարհների մասին։ Այդ մասին հայտարարել է Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն «Այլընտրանք» հետազոտական կենտրոնի թիմի հետ հանդիպմանը՝ կենտրոնի ղեկավար, տնտեսական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Թաթուլ Մանասերյանի գլխավորությամբ:
Հանդիպմանը մտքեր են փոխանակվել երկրում ստեղծված իրավիճակի և մարտահրավերների շուրջ, անդրադարձ է եղել իրավիճակից դուրս գալու ելքերին և լուծումներին:
Խոսելով առկա ճգնաժամային իրավիճակի և պատերազմի ընթացքում ցավալի կորուստների մասին՝ Սարգսյանն ընդգծել է, որ որպես ժողովուրդ և պետություն մենք այլ ընտրություն չունենք, քան միասնական ուժերով, ձեռք ձեռքի տված ոտքի կանգնել։ Նա արձանագրել է, որ առաջ շարժվելու համար նախ պետք է սթափ ու ճշգրիտ գնահատել իրավիճակն ու մեր հնարավորությունները։
Սարգսյանն առանձնահատուկ ընդգծել է համակարգային լուծումների, ինստիտուտների կարևորությունը՝ նկատելով, որ առանձին անհատներ ի զորու չեն միայնակ հաղթահարել այս դժվարությունները։
«Փրկիչներ չկան: Մենք պետք է ունենանք զարգացման տեսլական, ռազմավարություն, ծրագիր: Մենք պետք է հետևողական ու տքնաջան աշխատանքով, կարգապահությամբ կառուցենք մեր պետական ինստիտուտները: Դրա համար մենք առաջին հերթին պետք է ընդունենք, որ ունենք խորը ճգնաժամ, ընդ որում, ոչ թե մեկը, այլ՝ մի քանիսը: Մենք պետք է հրաժարվենք ցանկալին որպես իրականություն մատուցելուց, հրաժարվենք ստից ու կեղծիքից, ֆեյքերով միմյանց վրա ցեխ շպրտելուց: Մենք, ի վերջո, դառն իրողությունն ընդունելու խիզախություն պետք է ունենանք, գնահատական տանք մեր սխալներին ու արդյունավետ քայլերով առաջ շարժվենք»,- նշել է նա։
Նախագահն ասել է, որ առավել, քան երբևէ հավատում է ժողովրդի ուժին ու ոգուն. «Մենք բոլորս պարտավորություն ունենք մեր նախնիների, մեր ժողովրդի առջև: Հարյուրամյակներ շարունակ մեր ժողովուրդը պետականություն չի ունեցել, բայց կարողացել է պահել մեր ազգային արժեքները, մեր պատմական ժառանգությունը, մեր լեզուն ու գրականությունը, մեր եկեղեցին ու մշակույթը, որպեսզի որպես ազգ կարողանանք ապագայում ունենալ մեր երկիրն ու պետությունը: Այսօր մենք ունենք այդ պետությունը, և մեր պարտքն է ամեն ջանք կենտրոնացնել՝ մեր պետականությունն ամրացնելու, մեր ինստիտուտներն ամրապնդելու համար»:
Նախագահ Սարգսյանը նշել է, որ նախապատրաստել է իրավիճակից դուրս գալու ճանապարհային քարտեզ և հանդիպման մասնակիցներին առաջարկել է ներկայացնել իրենց լուծումները. «Միայն միասին է հնարավոր դուրս գալ իրավիճակից, հաղթահարել այս դժվարին մարտահրավերները»:

10 Декабрь 2020 - 15:06 AMT
Армения столкнулась с кризисной ситуацией, нужно принять реальность и подумать над эффективными выходами из произошедшего. Об этом заявил 10 декабря президент Армении Армен Саркисян на встрече с сотрудниками исследовательского центра «Альтернатива» во главе с руководителем центра, доктором экономических наук, профессором Татулом Манасеряном.
Участники встречи обменялись мнениями вокруг стоящих перед страной вызовов, обсудили возможные пути выхода из создавшейся ситуации.
Говоря о создавшейся ситуации и потерях Армении в недавней войне в Карабахе, Саркисян отметил, что альтернативы сплочению народа для выхода из кризисной ситуации нет. Он подчеркнул, что необходимо трезво и правильно оценить создавшуюся ситуацию и имеющиеся возможности для того, чтобы найти наиболее эффективные пути по преодолению кризиса.
Президент отдельно подчеркнул необходимость всесистемных решений, отметив, что отдельные деятели не в состоянии преодолеть имеющиеся трудности.
«Спасителей нет. Нам необходимы четкая стратегия, четкое видение путей развития нашей страны, кропотливая работа, направленная на строительство и укрепление государственных институтов. А для этого мы должны признать, что находимся в глубоком кризисе. Мы должны отказаться от лжи и фальши, поливания друг друга грязью, используя фейков. Мы должны, наконец, набраться смелости принять горькую реальность, оценить свои ошибки и двигаться вперед эффективными шагами», – сказал Армен Саркисян.
Он сообщил, что он разработал дорожную карту по выходу из создавшейся ситуации. «Только сообща нам удастся преодолеть кризисную ситуацию и противостоять этим серьезнейшим выходам», – заключил президент.