Դեկտեմբերի 10-ից համացանցում տարածվող տեսանյութում ադրբեջանցի զինծառայողը պատմում է, թե ինչպես են իրենց «պակիստանցի եղբայրները» օգնել մարտի դաշտում:
Պակիստանը ջերմ հարաբերություններ ունի Ադրբեջանի հետ, որոնց պատճառով մինչ օրս չի էլ ճանաչել Հայաստանի անկախությունը:
«Ուզում եմ ընդգծել, որ Պակիստանից մեր եղբայրները եկան և օգնեցին մեզ: Նրանցից ոմանք մեզ հետ թուրքերեն էին խոսում, ասում էին…», – այդ պահին հաղորդավարն ընդհատել է նրան։
Հոկտեմբերի վերջին ռուսական «Կոմերսանտ» պարբերականը հայտնել էր, որ Պակիստանից զինյալների առնվազն մեկ խմբաքանակ է ուղարկվել Ադրբեջան՝ մարտերին մասնակցելու համար։
Սեպտեմբերի 27-ից նոյեմբերի 10-ը տևած Լեռնային Ղարաբաղի պատերազմում Թուրիքան Ադրբեջանին Մերձավոր Արևելքից ավելի քան 2000 վարձկան է մատակարարել՝ Լեռնային Ղարաբաղի մարտերին մասնակցելու համար։ Այդ մասին, Հայաստանից բացի, բարձրաձայնել են նաև շատ պետությունների ղեկավարներ, արտաքին գործերի գերատեսչություններ և անգամ հետախուզություններ։ Հայկական կողմը մարտի դաշտում գերեվարել է առնվազն 2 սիրիացու։

An Azerbaijani soldier has confirmed that militants from Pakistan fought on the side of Azerbaijan against Nagorno-Karabakh (Artsakh).
In a video spreading online since Thursday, December 10, the young serviceman blurted out how their "Pakistani brothers" helped them in the battle.
"I also want to emphasize that our brothers from Pakistan came and helped us. Some of them spoke Turkish, they talked to us, they said…" the soldier said before being interrupted by the TV host.
Kommersant reported in late October that at least one batch of militants had been sent from Pakistan's Peshawar to Azerbaijan weeks before the report to participate in hostilities against Nagorno-Karabakh.
Turkey, meanwhile, overtly supported Azerbaijan militarily, also by transferring terrorist mercenaries from the Middle East to fight against Karabakh. Armenia was the first to report on Turkey's deployment of thousands of Syrian fighters to Azerbaijan. International media publications followed suit, as did reactions from France, Russia, Iran and Syria. The Nagorno-Karabakh Defense Army has already unveiled footage from the interrogation of two such terrorists captured on the front.