Հայտնի կորեացի կինոռեժիսոր, Կաննի, Վենետիկի և Բեռլինի կինոփառատոների դափնեկիր Կիմ Կի Դուկը Լատվիայում մահացել է կորոնավիրուսից։ Նա 60 տարեկան էր, տեղեկացնում է Delfi-ն։
Ըստ տեղեկությունների, որոնք մեջբերվում են՝ ռեժիսոր Վիտալի Մանսկուն հղումով, Կի Դուկը Լատվիա էր մեկնել նոյեմբերի 20-ին։ Դեկտեմբերի 5-ից նա կապի մեջ չէր։ Դեկտեմբերի լույս 11-ի գիշերը նա մահացել է հիվանդանոցում կորոնավիրուսի հետ կապված բարդություններից, գրում է ՏԱՍՍ-ը։
Կիմ Կի Դուկը մտադիր էր տուն գնել Յուրմալայում և կացության իրավունք ստանալ Լատվիայում։ Երբ ռեժիսորը չի եկել պայմանավորված հանդիպմանը, գործընկերները սկսել են փնտրել նրան, այդ թվում հիվանդանոցներում։ Անձնական տվյալների պաշտպանության խիստ կանոնների պատճառով որոնումը դժվարացել էր։
Հայտնի կորեացի կինոռեժիսոր Կիմ Կի Դուկը 17 տարեկանից աշխատել է գործարանում։ 20 տարեկանում զորակոչվել է բանակ։ 5 տարի ծառայել է կորեական ծովային հետևակում, այնուհետև երկու տարի անցկացրել է կույրերի եկեղեցում՝ նպատակ ունենալով դառնալ հոգևորական։ Այդ ընթացքում մեծացել է գեղանկարչության նկատմամբ նրա հակումը և նա տեղափոխվել է Փարիզ, որտեղ 1990-1992 թվականներին ուսումնասիրել է կերպարվեստ։
Որոշ ժամանակ նա ճանապարհորդել է Եվրոպայում՝ հանդես գալով որպես նկարիչ։ Նրա առաջին ռեժիսորական ֆիլմը 1996 թվականի «Կոկորդիլոս» ֆիլմն է։ Իր կինոկարիերայի 10 տարվա ընթացքում Կիմ Կի Դուկը նկարահանել է 13 ֆիլմ։

South Korean movie director Kim Ki-duk died of complications from Covid-19 in Latvia on Friday, December 11, The Korea Herald reveals.
News reports from Russia said the director died in the hospital from complications associated with Covid-19. The director's family confirmed to multiple Korean media that the news was correct and that they had received a call on the day.
According to the sources, Kim arrived in Latvia in the middle of last month. He reportedly lived there with the help of film industry figures in Latvia.
He was recently hospitalized due to symptoms of coronavirus, but treatment was unsuccessful.
Debuting in 1996 with the work "Crocodile," Kim is the only South Korean director to win at all three major European film festivals: Cannes, Venice and Berlin. But the award-winning director has shunned public appearances in Korea since he was accused of sexually assaulting actresses while filming in 2017. A police case into the main accusation was dropped the following year. Kim tried to sue his accusers for damages, but was unsuccessful.