Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հետ քննարկել է պատերազմից հետո ստեղծված իրավիճակին, բանակցային գործընթացի վերսկսմանը, արցախահայության իրավունքների վերականգնմանը և անվտանգության ապահովմանը վերաբերող հարցեր:
Փաշինյանն անհրաժեշտ է համարել ՄԽ համանախագահության ձևաչափում բանակցությունների վերականգնումը՝ ԼՂ հիմնախնդրի համապարփակ կարգավորման նպատակով:
Վարչապետն ընդունել է Մինսկի խմբի համանախագահներ Ստեֆան Վիսկոնտիին (Ֆրանսիա), Էնդրյու Շոֆերին (ԱՄՆ), Հայաստանում Ռուսաստանի Դաշնության դեսպանության գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Ալեքսեյ Սինեգուբովին և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշիկին:
Վարչապետը որպես առաջնահերթություն ընդգծել է Արցախի կարգավիճակի հստակեցումը՝ հաշվի առնելով արցախցիների ինքնորոշման իրավունքի իրացման սկզբունքի կարևորությունը, Արցախի՝ Ադրբեջանի կողմից գրավված տարածքների դեօկուպացիան, արցախահայության՝ սեփական բնակավայրեր անվտանգ վերադարձի համար պայմանների ապահովումը, կրոնական ու մշակութային ժառանգության պահպանումը:
Դեկտեմբերի 12-ին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հայտարարել է, որ Մինսկի խմբի համանախագահներին չի հրավիրել Բաքու, նա հայտարարել էր, թե եթե համանախագահներն իրեն ասելիք ունեն, պետք է անեն դա տեսախցիկների առաջ։
Կառավարության ղեկավարը դատապարտելի է համարել Ադրբեջանի կողմից եռակողմ հայտարարությամբ ստանձնած պարտավորությունների խախտումը, ինչի դրսևորումն էին արցախա-ադրբեջանական շփման գծում դեկտեմբերի 11-ին և 12-ին տեղի ունեցած սադրիչ գործողությունները:

14 Декабрь 2020 - 17:20 AMT
Премьер-министр Армении Никол Пашинян 14 декабря принял сопредседателей Минской группы ОБСЕ Эндрю Шефера (США), Стефана Висконти (Франция), временного поверенного в делах РФ в Армении Алексея Синегубова, а также личного представителя действующего председателя ОБСЕ Анджея Каспршика.
Как сообщает пресс-служба правительства, в ходе встречи были обсуждены вопросы, связанные со сложившейся после войны в Нагорном Карабахе ситуацией, возобновлением переговорного процесса, восстановлением прав арцахских армян и обеспечением безопасности.
Пашинян посчитал необходимым возобновление переговоров в рамках сопредседательства Минской группы с целью всеобъемлющего урегулирования нагорно-карабахского конфликта.
Премьер-министр подчеркнул приоритетность уточнения статуса Арцаха с учетом важности реализации права арцахцев на самоопределение, деоккупации оккупированных Азербайджаном территорий, создания условий для безопасного возвращения арцахских армян в свои дома, сохранения религиозного и культурного наследия.
Пашинян осудил нарушение Азербайджаном закрепленных в трехстороннем заявлении обязательств, проявлением чего стали провокационные действия на линии соприкосновения Арцаха и Азербайджана 11 и 12 декабря.