Կորոնավիրուսի դեմ Moderna ընկերության պատվաստանյութը հաստատվել է ԱՄՆ-ում կիրառման համար, դրա առաքումը կսկսվի անմիջապես, հայտարարել է երկրի նախագահ Դոնալդ Թրամփը։
Ավելի վաղ հայտարարվել էր, թե Moderna-ի պատվաստանյութը ԱՄՆ-ում օգտագործելու համար խորհուրդ է տրվել նաև փորձագիտական հանրույթի կողմից։ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփն օգոստոսին ասել էր, որ իր վարչակազմը հայազգի գործարար Նուբար Աֆեյանին պատկանող Moderna ընկերության հետ պայմանավորվել է կորոնավիրուսի դեմ պատվաստանյութի 100 մլն նմուշ ձեռք բերելու մասին:
«Moderna-ի պատվաստանյութը ճնշող մեծամասնությամբ հաստատված է։ Դրա տարածումը կսկսվի անմիջապես»,-գրել է Թրամփը թվիթերյան իր միկրոբլոգում։
Ըստ Ջոնս Հոփքինսի ինստիտուտի տվյալների՝ ԱՄՆ-ում 17 մլն-ից ավելի մարդ է վարակվել կորոնավիրուսով, նրանցից 310,000-ից ավելին մահացել է։ Երկիրն առաջինն է կորոնավիրուսի տարածման համաշխարհային ցանկում։ Ողջ աշխարհում 75 մլն-ից ավելի մարդ է վարակվել։

U.S. President Donald Trump in a tweet on Friday, December 8 said Moderna Inc’s vaccine had been approved and would ship immediately, although the U.S. Food and Drug Administration has made no public announcement yet regarding its decision.
A panel of outside FDA advisers met to discuss Moderna’s vaccine on Thursday and an agency decision was expected as soon as Friday, Reuters says.
“Moderna vaccine overwhelmingly approved. Distribution to start immediately,” Trump said in a post on Twitter. Representatives for the FDA could not be immediately reached for comment.
In early December, the United Kingdom has become the first Western nation to authorize a Covid-19 vaccine, a landmark moment in the coronavirus pandemic that paves the way for the first doses to be rolled out across the country next week. UK regulators granted emergency authorization for a vaccine made by US pharmaceutical giant Pfizer and its German partner BioNTech.