ԱՄՆ գործող նախագահ Դոնալդ Թրամփի կողմնակիցների՝ Կոնգրեսի շենքը գրոհելու և նիստերի դալիճ ներխուժելու հետևանքով 4 մարդ է զոհվել։ Զոհվածների թվում է ՌՕՈւ վետերան կինը՝ Էշլի Բեբիթը, որը ծանր վիրավորում էր ստացել նախօրեին։ Օրենսդիրների թվում տուժածներ չկան, գրում է ՌԻԱ Նովոստին։
Հունվարի 6-ին Թրամփի կողմնակիցները ներխուժել են Կոնգրեսի շենք և խափանել Սենատի և Ներկայացուցիչների պալատի նիստը, որտեղ պետք է հաստատվեին նախագահական ընտրությունների արդյունքները։ Իրավապահներն արցունքաբեր գազ են կիրառել և մի քանի ժամից դուրս մղել ցուցարարներին շենքից։ Ինքը՝ Թրամփը հանրահավաքում կոչ էր արել իր կողմնակիցներին գնալ դեպի Կապիտոլիում, բայց անկարգություններից հետո նրանց հորդորել է ցրվել։
Վերջին անգամ կողմնակի մարդիկ ներխուժել են Կապիտոլիում բրիտանա-ամերիկյան պատերազմի ժամանակ՝ 1814-ին։ Այն ժամանակ ամեն ինչ ավարտվեց ԱՄՆ ժողովրդավարության խորհրդանիշը համարվող շենքի հրկիզմամբ:
«Կապիտոլիումի աշխատակիցներից մեկը կրակել է կնոջ ուղղությամբ ծառայողական զենքից։ Նա տեղափոխվել է հիվանդանոց, որտեղ մահացել է․․․ Բացի այդ, հայտնի է դարձել Կապիտոլիումի մոտ մահվան ևս 3 դեպքի մասին»,- ասել է Վաշինգտոնի ոստիկանության պետ Ռոբերտ Կոնտին։
Ըստ նրա՝ այդ մարդիկ պատահարների զոհ են դարձել՝ բոլորը չափահաս էին։ Կոնտին հավելել է, որ առնվազն 14 ոստիկան է վիրավորվել։ Ձերբակալվել է 52 անձ, ոմանք՝ ապօրինի զենք կրելու, սակայն մեծ մասը՝ Կոլումբիա շրջանում անկարգություններից հետո հայտարարված պարետային ժամը խախտելու համար։ Վիճակը կայունացել է Ազգային գվարդիայի ստորաբաժանումների՝ քաղաք մուտք գործելուց հետո։
ԱՄՆ նախագահի ընտրություննեը տեղի են ունեցել նոյեմբերի 3-ին՝ հաղթել է դեմոկրատների թեկնածու Ջո Բայդենը, որը ստացել է 306 ընտրիչի ձայն։ Իսկ գործող նախագահ Դոնալդ Թրամփը ստացել է 232 ընտրիչի ձայն, սակայն, չի ընդունում իր պարտությունը։ Թրամփը հանրահավաքում հայտարարել էր, որ անցած ընտրությունները համարում է ամենակոռումպացվածները պատմության ընթացքում, հնարավոր է՝ աշխարհի մասշտաբով։

The U.S. Capitol is once again secured but four people are dead — including one woman who was shot — after supporters of President Donald Trump breached one of the most iconic American buildings, engulfing the nation's capital in chaos after Trump urged his supporters to fight against the ceremonial counting of the electoral votes that will confirm President-elect Joe Biden's win, CNN reports.
Shortly after 1 p.m. ET Wednesday, January 6 hundreds of pro-Trump protesters pushed through barriers set up along the perimeter of the Capitol, where they tussled with officers in full riot gear, some calling the officers "traitors" for doing their jobs. About 90 minutes later, police said demonstrators got into the building and the doors to the House and Senate were being locked. Shortly after, the House floor was evacuated by police. Vice President Mike Pence was also evacuated from the chamber, where he was to perform his role in the counting of electoral votes.
An armed standoff took place at the House front door at about 3 p.m. ET, and police officers had their guns drawn at someone who was trying to breach it. A Trump supporter was also pictured standing at the Senate dais earlier in the afternoon.
A woman, who is yet to be identified, died after being shot in the chest on the Capitol grounds, DC police confirmed to CNN. More information on the shooting was not immediately available and a police spokesperson said additional details will come later. DC Police Chief Robert Contee said three other people died from medical emergencies during the riot.
"One adult female and two adult males appear to have suffered from separate medical emergencies, which resulted in their deaths. Any loss of life in the District is tragic and our thoughts are with anyone impacted by their loss," Contee said at a news conference Wednesday night.
Multiple officers have been injured with at least one transported to the hospital, multiple sources say, according to CNN.