ԱՄՆ գործող նախագահ Դոնալդ Թրամփի կողմնակիցների՝ Կոնգրեսի շենքը գրոհելու և նիստերի դալիճ ներխուժելու հետևանքով 4 մարդ է զոհվել։ Զոհվածների թվում է ՌՕՈւ վետերան կինը՝ Էշլի Բեբիթը, որը ծանր վիրավորում էր ստացել նախօրեին։ Օրենսդիրների թվում տուժածներ չկան, գրում է ՌԻԱ Նովոստին։
Հունվարի 6-ին Թրամփի կողմնակիցները ներխուժել են Կոնգրեսի շենք և խափանել Սենատի և Ներկայացուցիչների պալատի նիստը, որտեղ պետք է հաստատվեին նախագահական ընտրությունների արդյունքները։ Իրավապահներն արցունքաբեր գազ են կիրառել և մի քանի ժամից դուրս մղել ցուցարարներին շենքից։ Ինքը՝ Թրամփը հանրահավաքում կոչ էր արել իր կողմնակիցներին գնալ դեպի Կապիտոլիում, բայց անկարգություններից հետո նրանց հորդորել է ցրվել։
Վերջին անգամ կողմնակի մարդիկ ներխուժել են Կապիտոլիում բրիտանա-ամերիկյան պատերազմի ժամանակ՝ 1814-ին։ Այն ժամանակ ամեն ինչ ավարտվեց ԱՄՆ ժողովրդավարության խորհրդանիշը համարվող շենքի հրկիզմամբ:
«Կապիտոլիումի աշխատակիցներից մեկը կրակել է կնոջ ուղղությամբ ծառայողական զենքից։ Նա տեղափոխվել է հիվանդանոց, որտեղ մահացել է․․․ Բացի այդ, հայտնի է դարձել Կապիտոլիումի մոտ մահվան ևս 3 դեպքի մասին»,- ասել է Վաշինգտոնի ոստիկանության պետ Ռոբերտ Կոնտին։
Ըստ նրա՝ այդ մարդիկ պատահարների զոհ են դարձել՝ բոլորը չափահաս էին։ Կոնտին հավելել է, որ առնվազն 14 ոստիկան է վիրավորվել։ Ձերբակալվել է 52 անձ, ոմանք՝ ապօրինի զենք կրելու, սակայն մեծ մասը՝ Կոլումբիա շրջանում անկարգություններից հետո հայտարարված պարետային ժամը խախտելու համար։ Վիճակը կայունացել է Ազգային գվարդիայի ստորաբաժանումների՝ քաղաք մուտք գործելուց հետո։
ԱՄՆ նախագահի ընտրություննեը տեղի են ունեցել նոյեմբերի 3-ին՝ հաղթել է դեմոկրատների թեկնածու Ջո Բայդենը, որը ստացել է 306 ընտրիչի ձայն։ Իսկ գործող նախագահ Դոնալդ Թրամփը ստացել է 232 ընտրիչի ձայն, սակայն, չի ընդունում իր պարտությունը։ Թրամփը հանրահավաքում հայտարարել էր, որ անցած ընտրությունները համարում է ամենակոռումպացվածները պատմության ընթացքում, հնարավոր է՝ աշխարհի մասշտաբով։

Жертвами протестов в Вашингтоне стали четыре человека. Об этом заявил глава местной полиции Роберт Конти.
Ранее сообщалось, что в беспорядках получила тяжелое ранение ветеран ВВС Эшли Бэббитт, которая затем умерла в больнице.
«Один сотрудник полиции Капитолия выстрелил из служебного оружия в женщину. Она была доставлена в больницу, где после всех попыток спасти ей жизнь она скончалась. Кроме того, сегодня поступили сообщения о еще трех случаях смерти возле Капитолия», — сказал Конти, пишет РИА Новости.
По его словам, эти люди стали жертвами происшествий, которые «требовали неотложной медицинской помощи». Все они были совершеннолетними.
Конти добавил, что не менее 14 полицейских получили ранения, двоим потребовалась госпитализация. В ходе беспорядков задержаны 52 человека, некоторые — за незаконное владение оружием, а большинство — за нарушение комендантского часа, введенного в столичном округе Колумбия.
Днем 6 января сторонники действующего президента Дональда Трампа ворвались в здание конгресса и сорвали заседание сената и палаты представителей, которые должны были утвердить итоги президентских выборов. Правоохранители применили против протестующих слезоточивый газ и светошумовые гранаты и спустя несколько часов выдавили их из здания. Сам Трамп на митинге призывал сторонников идти к Капитолию, но после того как они устроили беспорядки, попросил их разойтись по домам.
Выборы президента США состоялись 3 ноября. Победу на них одержал кандидат от демократов Джо Байден, получивший 306 голосов выборщиков. Трамп набрал 232 голоса, но поражения не признает.