Իրանի գերագույն առաջնորդ Ալի Համենեին հայտարարել է, որ կորոնավիրուսի դեմ պատվաստանյութեր չեն ներմուծի ԱՄՆ-ից ու Մեծ Բրիտանիայից։
Նա պարզաբանել է, որ եթե ամերիկյան և բրիտանական պատվաստանյութերն արդյունավետ լինեին, այդ երկրներում մահվան ելքով այդքան դեպքեր չէին գրանցվի։ Ըստ նրա՝ Իրանում մշակված պատվաստանյութն արդեն փորձարկվել է մարդկանց վրա և լավ արդյունք է ցույց տվել։ Ըստ Համենեիի՝ Իրանը կարող է հպարտանալ պատվաստանյութի մշակմամբ, գրում է «Վեդոմոստին» Fars գործակալության վրա հղումով։
Մեծ Բրիտանիայում և ԱՄՆ-ում արդեն գրանցվել և կիրառվում են BioNTech և Pfizer պատվաստանյութերը, իսկ Moderna-ն՝ միայն ԱՄՆ-ում։ BioNTech և Pfizer-ի արդյունավետությունը կազմում 95%, Moderna-ը՝ 94,1%։ Բրիտանական AstraZeneca պատվաստանյութի արդյունավետությունը միջինը 70% է։ Ռուսական «Սպունիկ V» պատվաստանյութի արդյունավետությունը գնահատվում է 95% և 100%՝ ծանր դեպքերի համար։
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Նորվեգիայում 2 մարդ է մահացել Pfizer և BioNTech պատվաստանյութով պատվաստվելուց հետո։ Եղել են նաև հոսպիտալացման դեպքեր։

Верховный лидер Ирана Али Хаменеи заявил, что Иран не станет закупать вакцины от коронавируса, произведенные в США и Великобритании. передает агентство Fars.
Хаменеи пояснил, что если бы произведенные в США и Великобритании были бы эффективны, то в этих странах не фиксировалось бы такое большое количество летальных случаев, вызванных коронавирусом, пишут «Ведомости».
По его словам, вакцина, разработанная в Иране, прошла испытания на людях и показала хорошие результаты. Разработка препарата является гордостью Ирана, добавил Хаменеи.
Вакцина от BioNTech и Pfizer уже зарегистрирована и используется для вакцинации в Великобритании и США, а препарат от Moderna – только в США. Эффективность созданной BioNTech и Pfizer вакцины составляет 95%, Moderna – 94.1%.
Эффективность вакцины от британской AstraZeneca в среднем составила в 70%. Показатель эффективности вакцины при одном из вариантов дозировки составил 90%.