Միլանի դատարանը իտալացի հայտնի քաղգործիչ, Եվրոպայի խորհրդի Խորհրդարանական վեհաժողովի (ԵԽԽՎ) պատգամավոր Լուկա Վոլոնտեին մեղավոր է ճանաչել Ադրբեջանի ներկայացուցիչներից խոշոր կաշառքներ վերցնելու համար և դատապարտել նրան 4 տարվա ազատազրկման՝ կոռուպցիայի համար, հայտնում է Sputnik Արմենիան՝ իտալական La Repubblica-ին հղումով։
Ըստ պարբերականի՝ Վոլոնտեն, լինելով Եվրոպայի խորհրդի Խորհրդարանական վեհաժողովի Եվրոպական ժողովրդական կուսակցության խմբակցության ղեկավար, կես միլիոն եվրո է ստացել Ադրբեջանի երկու ներկայացուցչից․ այդքան են գնահատվել այդ անդրկովկասյան պետության քաղաքական բանտարկյալների մասին զեկույցը չհաստատելուն ուղղված նրա ջանքերը։
Ինչպես ավելի վաղ հայտնել էր իտալական La Verita-ն, Վոլոնտեն գումարը ստանում էր իր կողմից բացված երկու հիմնադրամի անունով, իսկ միջոցները ձևակերպվում էին որպես խորհրդատվության վարձրատրություն։
Միլանի դատախազությունը Վոլոնտեին մեղադրանքներ Է առաջադրել դեռ 2016-ի հունիսին։ Այն ժամանակ նրան մեղադրել էին 2012-2014 թվականներին գրեթե 2.4 մլն եվրո ստանալու համար։ Հետաքննության վարկածով՝ իտալացի պատգամավորն այն ժամանակ խոշոր նվիրատվություն է ստացել այն բանի համար, որ իրականացնում էր Ադրբեջանի իշխանությունների շահերից բխող քաղաքական գործունեություն։ Ընդհանուր առմամբ, նրան խոստացել են 10 մլն եվրո։
2018 թվականի դեկտեմբերին Միլանում սկսվել է Վոլոնտեի նկատմամբ դատական գործընթացը ՝ կոռուպցիայի մեղադրանքով։ Լսումների արդյունքում դատարանը հանել է ամբողջ գումարը ստանալու մեղադրանքը, սակայն ընդունել կես միլիոն եվրո կաշառք ստանալու փաստը։
2010-ի հունվարից մինչև 2013-ի հունիսը նա ԵԽԽՎ-ում ղեկավարել է Եվրոպական ժողովրդական կուսակցությունը։

Luca Volontè, former deputy and member of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe, was sentenced today in Milan to four years in prison taking bribes from Azerbaijan, La Repubblica reports.
According to the indictment, he abused his power, receiving half a million euros from two Azerbaijani politicians to influence the vote and obtain the rejection of a report on political prisoners in the South Caucasus republic to the advantage of the Azerbaijani government.
The so-called Straesser Report on the conditions of political prisoners in Azerbaijan was put to the vote in January 2013.(According to the investigation, Volontè, the then representative for Italy who finished his mandate that same year, was promised €10 million between 2012 and 2014 but ended receiving about €2.4 million (with the court managing to prove the fact of half a million euro bribe).
It was revealed in 2017 that Azerbaijan's ruling elite operated a secret €2.5bn ($ 2.9 billion) slush fund to pay off European politicians and make luxury purchases. People said to have been paid include European politicians who adopted a favourable attitude to the government.