Ադրբեջանի և Թուրքիայի կապն ապահովելու նպատակով ՀՀ տարածքով երկաթուղի կառուցելու ծախսերը գնահատվում են $434 մլն։ Այդ մասին հայտարարել է Ադրբեջանի Տնտեսական բարեփոխումների և հաղորդակցությունների վերլուծության կենտրոնի գործադիր տնօրեն Վյուսալ Ղասիմլին։
Ըստ նրա` խոսքը Կարս-Նախիջևան-Մեղրի-Զանգելան-Բաքու երկաթուղու մասին է, որն առաջնահերթ պետք է կապի Ադրբեջանը Նախիջևանի հետ, գրում է Interfax.az-ը։
Նա ասել է նաև, թե Հայաստանը, օգտագործելով Ադրբեջանի հնարավորությունները, կարող է տրանսպորտային կապեր հաստատել ՌԴ հետ երկու ուղղությամբ՝ Գյումրի-Նախիջևան-Մեղրի-Բաքու և Իջևան-Ղազախ-Բաքու։
«Հաշվի առնելով, որ կարող է անցկացվել նաև Կարս-Գյումրի հատվածը, ըստ օտարերկրյա աղբյուրների, Կարս-Գյումրի-Նախիջևան-Մեղրի-Բաքու երկաթուղու կառուցման նախագծի ծախսերը կկազմեն մոտ $434 մլն»,-ասել է Ղասիմլին։
Հունվարի 11-ին Մոսկվայում կայացած ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի նախագահներ Վլադիմիր Պուտինի և Իլհամ Ալիևի եռակողմ հանդիպման արդյունքներով ընդունվել է համատեղ հայտարարություն, ըստ որի տարածաշրջանում տնտեսական և տրանսպորտային բոլոր կապերն ապաշրջափակելու նպատակով եռակողմ աշխատանքային խումբ է ստեղծվելու։Աշխատանքային խումբն առաջին հանդիպումը կանցկացնի մինչև հունվարի 30-ը: Երևանը, Բաքուն ու Մոսկվան մինչև մարտի 1-ը կներկայացնեն ՀՀ ու Ադրբեջանի տարածքով փոխադրումների համար անհրաժեշտ աշխատանքների ժամանակացույցը։ Եռակողմ աշխատանքային խումբը ՀՀ-ից կգլխավորի փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը։

Расходы на строительство железной дороги между Азербайджаном и Турцией через территорию Армении оцениваются в $434 млн. Об этом заявил исполнительный директор Центра анализа экономических реформ и коммуникаций Азербайджана Вюсал Гасымлы.
Он отметил, что речь идет о создании железной дороги Карс-Нахиджеван-Мегри-Зангелан-Баку, которая в первую очередь должна связать с Азербайджаном Нахиджеван, пишет «Интерфакс-Азербакджан».
По его мнению, эта железная дорога важна для увеличения возможностей внешней торговли, туризма и пассажирооборота и для привлечения инвестиций в регион.
Гасымлы также отметил, что Армения, используя возможности Азербайджана, может наладить транспортные связи с Россией, на которую приходится 25-30% ее товарооборота, по двум направлениям – Гюмри-Нахиджеван-Мегри-Баку и Иджеван-Газах-Баку.
«Учитывая, что может быть проложена и железнодорожная ветка Карс-Гюмри, то по оценкам иностранных источников, расходы на проект строительства желдороги Карс-Гюмри-Нахиджеван-Мегри-Баку составят около $434 млн. Дорога с годовым объемом грузоперевозок 10 млн тонн на 13-й год сможет приносить прибыль», – отметил Гасымлы.
По его словам, открытие коммуникаций на Южном Кавказе обеспечивает выход стран региона к Персидскому заливу, Оманскому заливу и Индийскому океану через иранский порт Бендер-Аббас, а также к железнодорожной линии Стамбул-Исламабад.
11 января в Москве состоялись переговоры премьер-министра Республики Армения Никола Пашиняна, президента Российской Федерации Владимира Путина и президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева. По итогам встречи было подписано совместное заявление о новых шагах по развитию инфраструктурных проектов в Карабахе. Трехсторонняя рабочая группа под руководством вице-премьеров Армении, РФ и Азербайджана займется вопросами разблокирования экономических, торговых и транспортных связей в Нагорном Карабахе, а также темой открытия границ.