Գերմանիայում Covid-19-ի դեմ պատվաստված 10 մարդ է մահացել՝ բոլորը տարեցներ։ Այդ մասին գրել է գերմանական Der Spiegel-ը։
«Բոլոր մահացածները ծանր հիվանդ էին»,- ասել է կլինիկական դեղագիտության փորձագետ Բրիջիթ Քելլեր-Ստանիսլավսկին, տեղեկացնում է ՌԲԿ-ն։
Պաուլ Էրլիխի անվան Պատվաստանյութի և կենսաբժշկական դեղամիջոցների դաշնային ինստիտուտը հայտնել է պատվաստումից հետո կողմնակի ազդեցությունների 325 դեպքի մասին։ Ընդհանուր առմամբ, երկրում ավելի քան 600,000 պատվաստում է կատարվել, իսկ կողմնակի երևույթներ հիմնականում ի հայտ են գալիս 60-ն անց մարդկանց մոտ։
Ինստիտուտի նախագահ Կլաուս Չիչուտեկը հայտարարել է, որ Գերմանիայում կիրառվող պատվաստանյութերն անվտանգ են և արդյունավետ։
Գերմանիայում պատվաստում են ամերիկյան Pfizer և դրա գերմանական գործընկեր BioNTech ընկերության, ինչպես նաև Moderna-ի պատվաստանյութերով, սակայան չի նշվում, թե որով էին պատվաստված մահացածները։
Նորվեգիայում 23 մարդ է մահացել կորոնավիրուսի դեմ ամերիկյան Pfizer և գերմանական BioNTech ընկերությունների արտադրության պատվաստանյութով պատվաստվելուց հետո։ Մահվան ելքով բոլոր դեպքերը գրանցվել են թուլացած իմունիտետով 80 անց տարեցների մոտ։

15 Январь 2021 - 06:26 AMT
«Все умершие были тяжелобольными», — заявила эксперт в области клинической фармакологии Бриджит Келлер-Станиславски. По ее словам, это были люди преклонного возраста, пишет РБК со ссылкой на немецкий журнал Der Spiegel.
Федеральный институт вакцины и биомедицинских лекарственных средств имени Пауля Эрлиха сообщил о 325 предполагаемых случаях побочных эффектов после вакцинации. Всего в стране сделали уже более 600,000 прививок от коронавируса. Келлер-Станиславски отметила, что неблагоприятные последствия чаще возникают у вакцинированных людей старше 60 лет.
Президент института Пауля Эрлиха Клаус Чичутек заявил, что вакцины, используемые в Германии, безопасны и эффективны.
В Германии проводят вакцинацию препаратом американской компании Pfizer и ее немецкого партнера BioNTech и препаратом Moderna. В материале не уточняется, какой из двух вакцин были привиты умершие немецкие пациенты.
Известно о неоднократных летальных исходах после прививки препаратом Pfizer в разных странах мира. В Норвегии умерли 23 человека. Главврач Норвежского агентства лекарственных средств Сигурд Хортему заявил, что к смерти некоторых пожилых пациентов могли привести общие побочные эффекты от вакцины, температура и тошнота. В США после прививки Pfizer умерли два человека, один из них страдал атеросклерозом и ожирением. В Португалии скончалась 41-летняя педиатр, по словам близких, без проблем со здоровьем.