Հայաստանում տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի ընկերությունների շրջանառությունը 2020-ին աճել է 20%-ով` կազմելով $400 մլնի-ից ավելի, հայտարարել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Almaty Digital Forum 2021 ֆորումի ժամանակ։
«2020 թվականին Հայաստանում ՏՏ ընկերությունների շրջանառությունը կազմել է ավելի քան $400 միլիոն դոլար։ Նախորդ տարվա համեմատ այն աճել է մոտ 20 տոկոսով», – ասել է Փաշինյանը՝ հավելելով, որ բարձր և մասնավորապես թվային տեխնոլոգիաների ոլորտը երկրի տնտեսության ամենաարագ աճող ճյուղն է։
Նրա խոսքով՝ 2020 թվականին այդ ոլորտում աշխատողների թիվն աճել է 22%-ով։
«Այս պահին մեր երկրում գրանցված է 1200-ից ավելի գործող ՏՏ ընկերություն։ Նրանց համար էական հարկային արտոնություններ են նախատեսված՝ ՀՀ կառավարության կողմից այս ոլորտում իրականացվող քաղաքականությանը համապատասխան»,-ասել է Փաշինյանը։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը պաշտոնական այցով Ղազախստանում է, նա Ալմաթիում կմասնակցի նաև Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի հերթական նիստին։ Նախատեսվում են նաև երկկողմ հանդիպումներ: Փաշինյանը ՀՀ կվերադառնա փետրվարի 5-ին։

The turnover of companies in the field of information technologies in Armenia grew by 20% to reach $400 million, Prime Minister Nikol Pashinyan said at the Almaty Digital Forum 2021 in Kazakhstan on Thursday, February 4.
The Armenian PM also noted that the sphere of advanced and digital technologies is the fastest growing sector of economy in the country. In 2020, he added, the number of employees in that industry increased by 22%.
"At the moment, more than 1200 IT companies are registered and working in our country. Substantial tax benefits are provided to them in accordance with the policy pursued by the Armenian government in this sector," Pashinyan said.
According to him, digitalization, innovation and advanced technologies are viewed by the Armenian government as an essential tool for creating an effective public administration system, a favorable business environment and ensuring progressive economic growth.
Pashinyan arrived in Almaty on Thursday evening. The meeting of the heads of government of the countries of the Eurasian Economic Union (EAEU) will take place on Friday.