Շվեդական մի IT ընկերություն Հայաստանում 1000-ից ավելի աշխատատեղ է պլանավորում բացել 2021-ին, հայտնել է էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը՝ նշելով, որ ընկերությունը $20-22 մլրդ կապիտալիզացիա ունի ու իր ոլորտում ամենախոշորներից է։
«Ընկերությունը գրասենյակներ ունի Վրաստանում և մի շարք երկրներում, հիմա պատրաստվում է Հայաստանում բացել»,- ասել է Քերոբյանը՝ վստահեցնելով, որ այդպիսի բազմաթիվ ընկերություններ կան։
Նախարարը կարևորել է ներդրողների հետ ճիշտ քաղաքականություն վարելու հարցը՝ նշելով, որ պետական կառավարման համակարգի բազմաթիվ օղակներում նրանց վանում են։ Ըստ Քերոբյանի՝ եվրոպական, ամերիկյան մի շարք ընկերություններ Հայաստանում ներդրումներ անելու գործընթացի մեջ են:
Նախարարը նաև բնութագրել է Հայաստանի տնտեսության վիճակը մեկ բառով՝ ճգնաժամային․ պատճառը համաճարակն է ու պատերազմը:
Անդրադառնալով հարցին՝ եթե 2021-ին Հայաստանը վերադառնա 2019-ի տնտեսական արդյունքներին, ինչպե՞ս կգնահատի՝ Քերոբյանը նշել է, որ դա կլինի այն երկնիշ տնտեսական աճը, որի մասին ինքն արդեն խոսել է:
«Ես դա կհամարեմ նորմալ արդյունք, իհարկե պետք է ձգտել ավելիին: Արդեն դա կլինի լավ արդյունք, այն այսօր համարվում է չափից ավելի լավատեսական կանխատեսում: Իհարկե, մենք ունենք մեր գործիքակազմը, թե ոնց պետք է լուծենք այդ խնդիրը»,-նշել է նախարարը:
Հայաստանում տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի ընկերությունների շրջանառությունը 2020-ին աճել է 20%-ով՝ կազմելով $400 մլն։

A Swedish IT firm with a market capitalization of $20-22 billion is planning to create more than 1000 jobs in Armenia in 2021, Economy Minister Vahan Kerobyan said Tuesday, February 9, without naming the company.
In an interview with Shant TV, Kerobyan said the company is among the biggest ones in its field, having already established branches in Georgia and a number of other countries.
The Minister said pursuing the right policy with investors is key, given that they are often "pushed off" on many levels of the public administration system. According to him, a number of European and American companies are in the process of investing in Armenia.
Prime Minister Nikol Pashinyan said earlier that the turnover of companies in the field of information technologies in Armenia grew by 20% to reach $400 million. The Armenian PM also noted that the sphere of advanced and digital technologies is the fastest growing sector of economy in the country. In 2020, he added, the number of employees in that industry increased by 22%.