Արտաքին գործերի նախարար Արա Այվազյանը տեղյակ չէ Հայաստանի, Ադրբեջանի և Ռուաստանի միջև եղած որևէ այլ համաձայնությունից՝ բացի նոյեմբերի 10-ի և հունվարի 11-ի պայմանավորվածությունները: Այդ մասին հայտնել է ինքը՝ նախարարը, փոխանցում է Aysor.am-ը։
Փետրվարի 10-ին փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը հայտարարել էր, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի երկու հայտարարությունից բացի՝ կա Դավիթ Բեկ – Գորիս ճանապարհահատվածին վերաբերող ևս մեկ պայմանավորածություն, քանի որ ճանապարհը վիճարկելի հատվածներով էր անցնում:
Հարցին, թե արտաքին գերատեսչության ղեկավարի համար խնդրահարույց չէ, որ ինքը տեղյակ չէ նշված պայմանավորվածությունից, նախարարն արձագանքել է, որ արտաքին գերատեսչության ղեկավարը պատասխանատու է արտաքին ոլորտի համար:
«Մեր ոլորտին վերաբերող գործառույթները մենք կատարում ենք լիարժեք», – ասել է Այվազյանը:
Պատերազմից հետո հայկական կողմը ստիպված է եղել Արցախում ու ՀՀ որոշ հատվածներում զիջումների գնալ։ Մասնավորապես Սյունիքի ու Գեղարքունիքի մի շարք բնակավայրերից տներ ու հողատարածքներ են մնացել ադրբեջանական կողմում։ Սահմանազատման աշխատանքները կատարվել են GPS-ով ու ըստ ԽՍՀՄ քարտեզների։

11 Февраль 2021 - 11:37 AMT
Глава МИД Армении Ара Айвазян не знает о каких-либо других договоренностях между Арменией, Азербайджаном и РФ, помимо соглашений от 10 ноября 2020 года и 11 января. Об этом заявил сам министр.
Он отметил, что не знает о договоренностях по участку дороги Горис-Давид Бек в Сюнике, о которых заявил вице-премьер РА Тигран Авинян.
10 февраля в парламенте вице-премьер Армении Тигран Авинян заявил, что кроме заявлений от 10 ноября и 11 января есть еще одна договоренность касательно участка дороги Горис – Давид Бек, поскольку дорога проходит «по спорным участкам».
На вопрос, не проблематично ли для министра иностранных дел то, что он не осведомлен об упомянутом соглашении, Айвазян ответил, что министр иностранных дел отвечает за внешнеполитическую сферу.
После прекращения военных действий в Карабахе некоторые населенные пункты Армении стали приграничными.