WhatsApp-ի օգտատերերը չեն կարողանա հաղորդագրություններ ստանալ և ուղարկել, եթե մինչև մայիսի 15-ը համաձայնություն չտան գաղտնիության նոր պայմաններին։
Նրանց աքաունթը մեսինջերում նշված կլինի որպես «ոչ ակտիվ» այնքան ժամանակ, քանի դեռ նրանք չեն ընդունել այդ պայմանները։ Իսկ «ոչ ակտիվ» աքաունթները 120 օրից կարելի է հեռացնել։ Օգտատերերը կկարողանան զանգեր և ծանուցումներ ստանալ, սակայն կարճ ժամանակով, գրում է BBC-ն։
Իր պլանների մասին WhatsApp-ը հայտարարել էր հունվարին։ Դա վրդովմունքի ալիք բարձրացրեց սոցցանցերում՝ օգտատերերից շատերը կարծեցին, թե WhatsApp-ն իրենց կամքին հակառակ իրենց անձնական տվյալներով է կիսվելու իր գլխամասային Facebook ընկերության հետ։
Ավելի ուշ WhatsApp-ը պարզաբանեց, որ դա այդպես չէ, և որ թարմացման նպատակը օգտատերերի վճարային փոխացումների համար ծրագիր ներդնելն է։
WhatsApp-ն արդեն իսկ կիսվում է գլխամասային ընկերության հետ օգտատերերի IP հասցեների, գաջեթների մասին տվյալներով, որտեղից մուտք չեն գործում մեսենջեր, և հարթակի միջոցով արված գնումների մասին։ Սակայն, Եվրոպայում և Մեծ Բրիտանիայում անձնական տվյալների օգտագործման մասին այլ կանոններ են գործում։ Այնտեղի օգտատերերին WhatsApp-ի փոփոխությունները չեն վերաբերի։

23 Февраль 2021 - 11:45 AMT
Пользователи WhatsApp, не согласившиеся до 15 мая на новые условия конфиденциальности, не смогут получать или отправлять сообщения до тех пор, пока они этого не сделают.
Их аккаунт в мессенджере будет указан как «неактивный» – а неактивные аккаунты через 120 дней можно удалить. Пользователи смогут получать звонки и уведомления, но лишь короткое время, пишет BBC.
О своих планах WhatsApp объявила в январе. Это вызвало волну возмущения в соцсетях – многие пользователи посчитали, что WhatsApp вопреки их воле поделится их персональными данными со своей головной компанией Facebook.
Позже WhatsApp разъяснила, что это не так, и что цель обновления – установить программу для платежных переводов пользователями компаниям.
WhatsApp уже делится с головной компанией информацией об IP-адресах пользователей, данных о гаджетах, с которых те заходят в мессенджер, и о покупках, сделанных через платформу. Однако в Европе и Великобритании действуют иные законы об использовании персональных данных. Там пользователей вводимые WhatsApp изменения не коснутся.