Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Հակոբ Արշակյանը ներկայացրել է հայկական արտադրության մեծ հեռավորության վրա գտնվող թիրախների խոցման համար նախատեսված հարվածային անօդաչու թռչող սարքը։
«Այս պահին ընթանում են սարքի պետական փորձարկումները։ Առաջիկայում նմանատիպ ձևաչափով Ձեր ուշադրությանը կներկայացվեն հայկական ռազմարդյունաբերական համալիրի այլ նոր մշակումներ ևս»,-գրել է ԲՏԱ նախարարը։
Ավելի վաղ հայտարարվել էր, որ Հայաստանն առաջին անգամ կամիկաձե դրոններ է ներկայացրել Աբու Դաբիում բացված ռազմարդյունաբերության IDEX-2021 ցուցահանդեսում։ Դրանից առաջ սոցցանցերում լուսանկարներ էին շրջանառվում IDEX-2021-ում հայկական տաղավարից, որը դատարկ էր։ Տաղավարում ցուցանմուշների բացակայությունը ԲՏԱ նախարարությունը բացատրել է լոգիստիկ խնդիրներով։

Министр высокотехнологической промышлености Армении Акоп Аршакян опубликовал в Facebook видео нового ударного беспилотника армянского производства.
«Представляю ударный беспилотник армянского производства, предназначенный для поражения целей, находящихся на большом расстоянии целей», – написал министр.
По его словам, в данный момент дрон проходит государственные испытания.
Аршакян сообщил, что в будущем представит и другие разработки армянского ВПК.
Ранее армянская оборонная промышленность впервые представила новые дроны-камикадзе на международной военно-промышленной выставке IDEX-2021 в Абу-Даби. Частная компания Pride Systems представила на выставке две модели собственной разработки: дрон с неподвижным крылом и крыльями изменяемой стреловидности и пентакоптер.