ՀՀ ԱԺ-ն կոչ է անում միջազգային բոլոր կառույցներին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներին, միջազգային հանրությանը, միջազգային ու տարածաշրջանային իրավապաշտպան կազմակերպություններին խիստ գնահատել և դատապարտել Ադրբեջանի վարքագիծը գերիների հարցում։ Նախագծի համահեղինակ Թագուհի Թովմասյանը հրապարակել է հայտարության տեքստը։
ԱԺ-ն ավարտել է «Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո գտնվող ռազմագերիների և գերեվարված քաղաքացիական անձանց, այդ թվում` կանանց հայրենադարձումը խոչընդոտելու և անհարկի ձգձգելու Ադրբեջանի քաղաքականությունը դատապարտելու վերաբերյալ» հայտարարության քննարկումը փակ կարգով, տեղեկացնում է, Shantnews.am-ը:
Հայտարարության մեջ, մասնավորապես, ասվում է․ «ԱԺ-ն արձանագրում է, որ 2020թ-ի փետրվարի 27-ին Ադրբեջանի կողմից Թուրքիայի ուղղակի աջակցությամբ ու ահաբեկչական խմբավորումների ներգրավմամբ Արցախի դեմ սանձազերծված Ադրբեջանի ագրեսիայից անցել է շուրջ 4 ամիս, սակայն գերության մեջ են զինվորականներ և քաղաքացիական անձինք, այդ թվում և կանայք, որոնց անհապաղ հայրենադարձումը ռազմական գործողությունների ավարտից հետո միջազգային մարդասիրական իրավունքով նախատեսված հրամայական պահանջ է:
Այդուհանդերձ, Ադրբեջանը կոպտորեն խախտելով, ոտնահարելով միջազգային հանրության առջև ստանձնած պարտավորությունները, խախտելով ՄԻԵԴ-ի կիրառած միջանկյալ միջոցների պահանջները, թաքցնում է իր վերահսկողության տակ գտնվող հայ ռազմագերիների և ներկալված քաղաքացիական անձանց իրական թիվը և անթույլատրելիորեն ձգձգում նշված անձանց, այդ թվում՝ կանանց անհապաղ հայրենադարձման մարդասիրական գործընթացը՝ փաստացիորեն վերածելով նրանց պատանդների՝ զրկված դատական պաշտպանության միջոցից»:
ԱԺ հայտարարությունում ներառվել են նաև միջազգային այն կոնվենցիաները, որոնք դատապարտում են ռազմական գործողությունների դադարից հետո ռազմագերիների ու քաղաքացիական անձանց պատանդառությունը: Դրանք են «Ռազմագերիների հետ վարվելակերպի մասին Ժնևյան կոնվենցիան», «Բռնությամբ անհետացած անձանց պաշտպանության մասին» 2018-ի միջազգային կոնվենցիան և այլն:
Հայտարարությունում նաև նշվում է, որ գերիների առկայության փաստի ժխտումը կամ անհետացած անձի ճակատագրի կամ գտնվելու վայրի մասին տեղեկությունները թաքցնելը համարվում է միջազգային հանցագործություն: ՀՀ վարչապետի, ՌԴ նախագահի և Ադրբեջանի նախագահի հայտարարությունում արձանագրված է, որ տեղի է ունենում փոխանակում, հայկական կողմն իրականացրել է իր պարտավորությունները, մինչդեռ Ադրբեջանը հրաժարվում է հայրենադարձել իր մոտ պահվող անձանց:
«ՀՀ ԱԺ-ն դատապարտում է Ադրբեջանում հայատյացության պայմաններում Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո գտնվող անձանց հայրենադարձումը խոչընդոտելը և արձանագրում, որ գերիներին չվերադարձնելու բացարձակ անթույլատրելի վարքագիծը խախտում է միջազգային մարդասիրական իրավունքի անկյունաքարային դրույթները, կոպտորեն ոտնահարում Ադրբեջանի ստանձնած միջազգային պարտավորությունները՝ խաթարելով ժամանակակից միջազգային հարաբերությունների բուն էությունը և վտանգելով Մարդու իրավունքների պաշտպանության միջազգային և տարածաշրջանային համակարգերի նկատմամբ վերաբերմունքը»,-ասվում է ԱԺ հայտարարության մեջ:
Հայկական կողմից գերիների վերջնական թվի մասին հստակ տվյալներ չկան։ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը Ադրբեջանում պահվող հայ գերիներին կրկին «ահաբեկիչ ու դիվերսանտ» է անվանել՝ հայտարարելով, որ Հայաստանին են փոխանցել բոլոր ռազմագերիներն։

Национальное собрание Армении призывает все международные организации, страны-сопредседатели Минской группы ОБСЕ, все международное сообщество, а также международные и региональные правозащитные организации удостоить строгой оценки и осуждения позицию Азербайджана по вопросу армянских пленных, удерживаемых в Баку.
Национальное собрание Армении на закрытом заседании обсдило проект заявления парламента об осуждении политики Азербайджана по препятствованию возвращению находящихся в Азербайджане армянских военнопленных и пленных гражданских лиц, в том числе и женщин, и безосновательного затягивания этого вопроса. Авторами проекта являются независимые депутаты Тагуи Товмасян, Анна Григорян и Вардан Атабекян.
В проекте заявления, в частности, говорится, что прошло почти 4 месяца с момента окончания агрессии против Нагорного Карабаха, развязанной 27 сентября 2020 года Азербайджаном при прямой поддержке Турции и при участии террористических групп, но Азербайджан все еще держит в плену военных и гражданских лиц, в том числе, женщин, немедленная репатриация которых является императивным требованием по международному гуманитарному праву после окончания военных действий.
Отмечается, что Азербайджан, грубо нарушая свои обязательства по международному гуманитарному праву перед всем международным сообществом, в нарушение временных мер Европейского суда по правам человека скрывает истинное количество армянских военнопленных и задержанных, находящихся под его контролем и недопустимым образом затягивает процесс их возвращения, в том числе, женщин, фактически превращая их в заложников, лишенных каких-либо эффективных средств судебной защиты.
«Армянские стороны полностью выполнили свои обязательства по международному гуманитарному праву, а Азербайджан последовательно отказывается репатриировать всех незаконно удерживаемых военнопленных, заложников и других задержанных. Более того, начав процесс незаконного уголовного преследования, Азербайджан пытается лишить армянских военнопленных и находящихся под его контролем гражданских лиц статуса, определенного Женевскими конвенциями, не предоставляя им прав, привилегий и других гарантий, предусмотренных указанными конвенциями», – говорится в проекте заявления.
Национальное собрание Армении осуждает воспрепятствование возвращения находящихся под контролем Азербайджана военнопленных, заложников и других удерживаемых лиц в рамках политики ненависти к армянам и вражды со стороны Азербайджана, и заявляет, что подобная абсолютно недопустимая политика Азербайджана по невозвращению пленных нарушает основные положения международного гуманитарного права, грубо попирает взятые Азербайджаном международные обязательства, подрывая саму суть современных международных отношений и ставя под угрозу отношение к международным и региональным системам прав человека.