Մարտին Երևանում կայանալիք սպառազինության ու պաշտպանական տեխնոլոգիաների III միջազգային ArmHiTec-2021 ցուցահանդեսը հետաձգվել է՝ կանցկացվի 2022 թվականին՝ մարտի 31-ից ապրիլի 2-ը։ Այդպիսի որոշում է կայացրել ՀՀ բարձր տեխնոլոգիաների նախարարությունը, ասվում է ցուցահանդեսի կայքում։
ArmHiTec-2021 ցուցահանդեսն անցկացվելու էր մարտի 25-27-ը։ Դրա հետաձգումը պայմանավորված է ՀՀ-ում «համաճարակաբանական իրավիճակի վատթարացմամբ և Covid-19-ի տարածումը կանխելու նպատակով զանգվածային միջոցառումների սահմանափակումներով»։
ArmHiTec միջազգային ցուցահանդեսի նպատակն է ներկայացնել Հայաստանի և այլ երկրների նորագույն ռազմական տեխնիկան, ռազմարդյունաբերական համալիրի առաջատար ձեռնարկությունների նորարարական մշակումները:

The Ministry of High Tech Industry of Armenia has decided to postpone its 3-rd International Exhibition of Arms and Defense Technologies, ArmHiTec-2021, until 31 March – 02 April, 2022, due to the coronavirus pandemic.
The exhibition was initially scheduled for 25-27 March, 2021, with more than 60 exhibitors and industrial enterprises from Armenia and abroad.
Official delegations from more than 20 countries set to attend the event and take part in extensive business and negotiation programs.
In a statement published on Friday, March 12, the Ministry stressed the importance of the development of military-technical cooperation and expresses confidence in successful accomplishment of ArmHiTec exhibition next year, with a wide international participation and the representation of important global manufacturers in defense and security field.