Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարների հանդիպմանը կարող է քննարկվել նաև հայ գերիների վերադարձի հարցը, հայտարարել է ՀՀ-ում ՌԴ դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը։
«Համոզված եմ, որ հետագայում ևս կարվի ամեն բան, որպեսզի այս հարցն իսկապես լուծվի, ու լուծվի հնարավորինս շուտ։ Մեր դիրքորոշումը դուք գիտեք, ու, իհարկե, ավելի տրամաբանական մոտեցում է բոլորը բոլորի դիմաց փոխանակումը։ Արվում է հնարավորը, և կարծում եմ՝ այո, հանդիպումների ընթացքում այս թեման ևս կքննարկվի», – ասել է Կոպիրկինը, փոխանցում է Aysor.am-ը։
Դեսպանի խոսքով՝ գերիների ու, առհասարակ, պահվող անձանց վերադարձի հարցն առաջնահերթություններից մեկն է, այդ թվում` Ռուսաստանի ղեկավարության, խաղաղապահ անձնակազմի աշխատանքի առումով։
«Սա հեշտ լուծվող հարց չէ, բայց աշխատանքները տարվում են և այս ուղղությամբ գրանցվում են որոշակի հաջողություններ», – ասել է դեսպանը։

Тема возвращения армянских пленных и удерживаемых лиц из Азербайджана – одно из приоритетных направлений работы руководства России и миротворческого контингента. Об этом заявил посол РФ в Армении Сергей Копыркин.
«Вопрос решается не просто, но работа ведется. В этом направлении достигаются определенные успехи. Уверен, что и дальше будет делаться все, чтобы вопрос был решен как можно быстрее. Нашу позицию вы знаете, и логичный подход – это «всех на всех», но делается все возможное. Думаю, на предстоящих контактах будет обсуждаться и этот вопрос», – сказал Копыркин, пишет Aysor.am.
2 апреля на полях заседания Совета министров иностранных дел СНГ состоится встреча глав МИД Армении, РФ и Азербайджана – Ара Айвазяна, Сергея Лаврова и Джейхуна Байрамова.