Արտաքին գործերի նախարարությունը տեղյակ չէ որևէ ձևաչափի մասին, որում կարող են պաշտոնական Անկարայի հետ խորհրդակցություններ լինել, հայտարարել է նախարար Արա Այվազյանը։
Նա հիշեցրել է, որ հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման վերջին գործընթացը Ցյուրիխյանն է եղել, ու այն կասեցվել է Թուրքիայի կողմից։ Նախարարը նշել է, որ խաղաղությունն ու հաշտեցումը միայն գեղեցիկ բառեր չեն ու տարածաշրջանում իրապես խաղաղություն ունենալու համար հայկական կողմն ակնկալում է, որ Թուրքիան «լուրջ, արմատական փոփոխությունների կենթարկի ՀՀ-ի հանդեպ իր ագրեսիվ քաղաքականությունը և կվերացնի թշնամական գործողությունները»:
«Պատմության մեջ շատ են եղել դեպքեր, երբ երկար ժամանակ ծանր ողբերգական անցյալ ունեցող երկրները, ի վերջո, գտել են քաղաքական կամք և հասկացել բարիդրացիական հարաբերություններ ձևավորելու անհրաժեշտությունը։ Հուսով եմ, որ Թուրքիան այդ գիտակցմանը, վաղ թե ուշ, կգա։ Այնպես որ, չեմ կարծում, որ Թուրքիան երբեք չի փոխի հայատյացության իր կեցվածքը», – ասել է նախարարը։
Այվազյանը պատասխանել է ԲՀԿ խմբակցության պատգամավոր Արման Աբովյանի հարցին՝ մանրամասնելով հայ-թուրքական հարաբերությունների վերաբերյալ քննարկումների ու դիտարկումների արտաքին գերատեսչության մոտեցումը։

29 Март 2021 - 10:06 AMT
МИД Армении не имеет сведений о каком-либо формате, в рамках которого могут быть консультации или переговоры с Турцией. Об этом заявил глава МИД Армении Ара Айвазян на заседании постоянной парламентской комиссии по внешним отношениям.
По его словам, с первого дня обретения независимости и до сих пор Армения выступала с различными инициативами в направлении урегулирования отношений с Турцией, последней из которых был Цюрихский процесс, отклоненный Анкарой.
«Мы не ищем врагов, но в двусторонних отношениях важен принцип взаимности. Если мы хотим установить реальный мир в регионе, то ожидаем от Турции радикального пересмотра ее агрессивной политики», – отметил Айвазян.
Глава МИД отметил, что в истории было много случаев, когда страны, имеющие трагическое прошлое, в конце концов нашли в себе политическую волю и поняли необходимость формирования нормальных отношений.
Ранее секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян заявил, что необходимо скорректировать подходы к отношениям с Турцией.