Բարձր տեխնոլոգիաների արդյունաբերույթան նախարար Հակոբ Արշակյանը հայտնել է, որ մարտի 31-ն իր վերջին աշխատանքային օրն է՝ որպես նախարար։
«Որպես Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացի անընդունելի եմ համարում պաշտոնյայի կողմից որևէ քաղաքացու նկատմամբ բռնության կիրառումը, մենք պարտավոր ենք շարժվել առանց բռնության հասարակություն ունենալու ճանապարհով: Որպես բարձաստիճան պաշտոնյա, Հայաստանի Հանրապետությունը միջազգային ասպարեզում ներկայացնող անձ, առավել ևս, պարտավոր եմ սեփական փորձով ծառայել հանրությանը որպես օրինակ»,-գրել է նա։
Արշակյանի խոսքով՝ այս քայլով ինքն իր անհանդուրժողականությունն է հայտնում բռնությանը՝ թե հոգեբանական, թե ֆիզիկական։ Նա հույս է հայտնել, որ «կատարվածը որպես դաս կծառայի մեր հասարակության համար և մենք մի փոքր ավելի կսիրենք իրար ու կհարգենք յուրաքանչյուրի անձնական, ընտանեկան կյանքի անձեռնմխելիության իրավունքը»։
Նա նաև շնորհակալություն է հայտնել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին, Կառավարությանը և քաղաքացիներին։
Ավելի վաղ լրագրող Փայլակ Ֆահրադյանը մոտեցել է նախարարին ու հարցրել, թե ինչու է նա աշխատանքային ժամին սրճարանում: Լրագորղի խոսքով՝ Արշակյան խնդրել էր անջատել տեսախցիկը, ապա սպառնացել էր ու հարվածել իրեն, կոտրել համակարգիչը։
Դեպքից հետո Արշակյանը ներողություն էր խնդրել միջադեպին ներկա բոլոր քաղաքացիներից։ Նա նշել էր, որ պատրաստ է պատասխանատվություն կրել միջադեպի պատճառով։

Министр высокотехнологической промышленности Армении Акоп Аршакян уходит в отставку после скандала с журналистом. Об этом сам Аршакян сообщил 31 марта на своей странице в Facebook, отметив, что работает последний день.
18 марта Аршакян ударил в одном из ереванских кафе журналиста Пайлака Фахрадяна. Журналист подошел к министру, обедающему с женой в кафе, и спросил, почему тот в рабочее время находится в кафе. Позже в сето появилось видео, на котором Аршакян подошел к журналисту и ударил его. Аршакян намекал, что Фахрадян выматерился в присутствии его жены. После инцидента министр извинился.
«Сегодня мой последний рабочий день в качестве министра высокотехнологической промышленности. Как гражданин Армении считаю недопустимым применение насилия со стороны должностного лица в отношении гражданина, мы обязаны продвигаться вперед к обществу, где нет насилия. Более того, как высокопоставленный чиновник, человек, представляющий Армению на международной арене, я обязан служить обществу примером», – написал Аршакян.
Он поблагодарил премьер-министра за оказанное доверие и возможность служить родине и выразил благодарность коллегам, подчиненным и другим гражданам – как за любовь, так и за критику.
В 2018-2019 гг Аршакян занимал должность министра транспорта, связи и информационных технологий Республики Армения. С 1 июня 2019 года был назначен министром высокотехнологической промышленности.