Հայաստանի երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը հարցազրույց է տվել ռուսասկան առաջին ալիքի «Պոզներ» հաղորդաշարին։ Նա խոսել է ՀՀ-ում սպասվող ընտրություններին մասնակցելուց, ԼՂ պատերազմից, երկրում իրավիճակից և ոչ միայն։ PanARMENIAN.Net-ը հավաքել է հարցազրույցի գլխավոր թեզերը։
– Պարտությունն անսպասելի էր։ Պատերազմը՝ սպասելի ինձ համար։ Ես նաև հանրային ձևով նախազգուշացրել էի՝ հանրությանն ու երկրի ղեկավարությանը՝ մեդիայի միջոցով։ Գրեթե բոլոր փորձագետներն էին ասում, որ ՀՀ վարած քաղաքականությունն անխուսափելիորեն պատերազմի է բերելու։ Փորձագիտական մակարդակով ասվում էր, որ պատրաստ չենք, խնդիրներ կլինեն, պատերազմը ծանր է, բայց իշխանությունները դա ժխտում էին։
– Ղարաբաղյան հակամարտության հարցում փակուղին հայկական կողմի պատճառով է առաջացել։ Այնտեղ, որտեղ ավարտվում են բանակցությունները, սկսվում է պատերազմը։
– Հայաստանի վարչապետն անձամբ է պատասխանատու կատարվածի համար։
– Հայկական կողմը սկսել էր առաջ քաշել անհասկանալի պահանջներ․ սկսում ենք զրոյական կետից, 1992-ից շարունակվող բանակցություններն առաջարկվում էր զրոյացնել։ Շրջանառվեցին «Առանց Ղարաբաղի մասնակցության բանակցություններ լինել չեն կարող», «Արցախը Հայաստան է և վերջ» թեզերը։ Տպավորություն էր, թե հայկական կողմը հեռանում է առարկայական բանակցություններից։ Նրանք չէին հասկանում, որ հրահրում են․ դա պատասխանատու և դժվար բանակցություններից խուսափելու տարբերակ էր, դա փախուստ էր։
– Եթե ՌԴ նախագահի անձնական ակտիվ միջամտությունը չլիներ, ամբողջ ԼՂ-ն կարող էր անցնել Ադրբեջանի հսկողության տակ։
– Ռուսաստանը չի հրահրել այս պատերազմը, ՌԴ-ն արել է հնարավոր առավելագույնը, որ այն կանգնեցնի։ Հնարավորություն է եղել պատերազմը կանգնեցնել բոլորովին այլ դասավորվածությամբ, սակայն ՀՀ վարչապետն իր վրա այդ պատասխանատվությունը չի վերցրել, որ իրեն դավաճանության մեջ չմեղադրեն։
– Ամեն ինչ չէ, որ կորած է։ Հնարավորություն կա քննարկել ԼՂ Ինքնավար մարզի տարածքում գտնված շրջանների վերադարձը։ Կարգավիճակի հարցը շատ դժվար կլինի, բայց և այստեղ կան հեռանկարներ։
– Վերջին 3 տարում հայկական Զինված ուժերի մարտունակությունը հետևողականորեն ոչնչացվել է։ 2018-ի, այսպես ասած` հեղափոխությունից հետո, նոր իշխանությունը բանակի հանդեպ վախ ու անվստահություն էր զգում։ Արցախյան պատերազմի հերոսներին վարկաբեկելու գործընթացներ էին ընթանում, ռազմական ղեկավարության կազմն էր փոխվում․ Զինված ուժերի Գլխավոր շտաբի 3 պետ փոխվեց և Արցախի բանակի 3 հրամանատար։
– Հայաստանի այսօրվա դրությունը, ընդհանուր առմամբ, թույլ չի տալիս ոչ մի սթափ դատող մարդու մտածելու ռևանշի մասին։ Բայց աշխարհը հավերժ չի կարող չափազանց անարդար լինել։ Այդ պատճառով, պետք է գտնել բոլոր կողմերին բավարարող լուծում։
– 10 տարի երկիր եմ ղեկավարել, բայց անկուսակցական եմ։ Մասնակցելու եմ ընտրություններին որպես կուսակցությունների դաշինքի ղեկավար։ Ամենայն հավանականությամբ, 2 կուսակցություն կլինի։
– Ընտրություններին իմ մասնակցությունը պառակտումը չի խորացնի։ Չեմ տեսնում մեկին, ով կկարողանա շտկել իրավիճակը։ Նախկինում ես կարողացա դուրս բերել երկիրը բարդ իրավիճակից։
– Անկասկած՝ ընտրություններին հաղթանակ եմ ակնկալում։
– Երբեք չեմ թաքցրել իմ վերաբերմունքը ՌԴ-ի նկատմամբ։ Իմ նախագահության ընթացքում շատ բան է արվել այդ կապերի ամրապնդման համար։ Երբեք չեմ փորձել խաղալ բոլոր երանգներով ու ճակատներում։
– Ամենամեծ սպառնալիքը գալիս է Թուրքիայից։ Սպառնալիքը գոյաբանական է, պատմական, այն ընկալելի է հայերին ու թուրքերին։ Սրանով է բացատրվում փակ սահմանը, դիվանագիտական հարաբերությունների բացակայությունը։ Սահմանների բացման դեպքում Թուրքիան ամեն ինչ անելու է, որ ՀՀ-ն նմանվի Աջարիային։ Դեպի Ռուսաստան մեր ուղղվածությունը նյարդայնացնում է ոչ միայն Թուրքիային, այլև ամերիկացիներին և շատ ուրիշների։

6 Апрель 2021 - 08:17 AMT
Второй президент Армении Роберт Кочарян в интервью программе «Познер» на Первом канале ответил на вопросы об участии в предстоящих внеочередных выборах, войне в Нагорном Карабахе, ситуации в Армении и прочем. PanARMENIAN.Net представляет главные тезисы этого интервью.
– Предупреждал о том, что может быть такая война – многократно и публично. Все эксперты говорили, что политика, которая ведется в Армении, приведет к войне. На экспертном уровне, говорили, что не готовы, будет проблемная, тяжелая война, но власти открещивались от этого.
– Тупик (в карабахском вопросе – ред.) возник по вине армянской стороны. Там где кончаются переговоры, начинается война.
– Персональную ответственность за все, что произошло, несет премьер-министр Армении Никол Пашинян.
– Армянская сторона начала выдвигать непонятные требования – начнем с нулевой точки, переговоры, которые длятся с 1992 года, предлагалось обнулить. Прошла формула «без участия Карабаха переговоров быть не может», «Арцах – это Армения и точка». Складывалось впечатление, что армянская сторона уходит от предметных переговоров. Они не понимали, что провоцируют, это был способ ухода от ответственных и сложных переговоров, это было бегство.
– Если бы не активное личное вмешательство президента России, весь Нагорный Карабах мог перейти под контроль Азербайджана.
– Не Россия спровоцировала эту войну, она сделала максимум возможного, чтобы ее остановить. Была возможность остановить войну совершенно с другим раскладом, но армянский премьер не взял на себя ответственность, чтобы сделать это, дабы его не обвинили в предательстве.
– Не все потеряно, есть возможность обсуждать возвращение территорий, входящих в Нагорно-Карабахскую автономную область. Что касается обсуждений статуса, это будет очень сложно, но и здесь есть перспективы.
– Последние три года методично разрушалась боеспособность ВС Армении. Новая власть после событий 2018 года, так называемой революции, испытывала страх и недоверие к армии. Шли процессы дискредитации героев первой арцахской войны, смена боевого командного состава – три начальника Генштаба Армении и три командующих Армии обороны Арцаха.
– Положение Армении из 20 баллов – 3 балла. Наиболее серьезные проблемы – поствоенная ситуация, тяжелый проигрыш в войне, психологический надлом, апатия, проблемы в экономике и управлении. Нет ни одной сферы, о которой можно высказаться положительно.
– Состояние Армении сегодня, в целом, не позволяет никому трезво мыслящему человеку думать о реванше. Но слишком несправедливый мир не может быть вечным. Поэтому надо найти решение, соответствующее интересам всех сторон.
– 10 лет я возглавлял страну, но являюсь беспартийным. Буду участвовать (во внеочередных парламентских выборах) во главе блока партий, скорее всего, это будут две партии.
– Мое участие в выборах не усилит раскол. Не вижу никого, кто мог бы выправить сложившуюся ситуацию. В прошлом мне удавалось выводить из тяжелой ситуации.
– Несомненно, рассчитываю на победу в выборах.
– Я никогда не скрывал своего отношения к России. В годы моего президентства было сделано многое для укрепления этих связей. Я никогда не пытался играть на всех оттенках и на всех фронтах.
– Наибольшая угроза исходит от Турции. Угроза экзистенциальная, историческая, она воспринимается армянами и турками. Этим объясняется закрытая граница, отсутствие дипломатических отношений. Турция при открытии границы сделает все, чтобы превратить Армению в подобие Аджарии. Наша ориентация на Россию раздражает не только Турцию, но и американцев и очень многих.