Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, կառավարությունում ընդունելով Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանին, նրան է ներկայացրել մոսկովյան այցի արդյունքները:
«Սա լավ առիթ է, որպեսզի Ձեզ հետ կիսվեմ Մոսկվա կատարած այցի արդյունքներով և տպավորություններով: Բնականաբար, Արցախի հարցը և Արցախի շուրջ ստեղծված իրադրությունը Ռուսաստանի նախագահի հետ մեր քննարկումների կարևորագույն կետերից մեկն է եղել, և շատ կարևոր եմ համարում, որ քննարկումների բովանդակությունը նաև կիսեմ Ձեզ հետ»,- ասել է Փաշինյանը։
Արայիկ Հարությունյանը խոսել է նաև Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի մասին։
«Ուզում եմ կարևորել մեր հետագա անելիքները՝ անվտանգային և քաղաքական դաշտում, մանավանդ, Ղարաբաղի կարգավիճակի հետ կապված, որտեղ մեր անելիքները պետք է լինեն ոչ միայն համաձայնեցված, այլ նույն ճանապարհով: Այդ համատեքստում մենք էլ ենք կարևորում Ձեր այցելությունը Մոսկվա և այստեղ Ռուսաստանի Դաշնության դերը։ Մանավանդ Ռուսաստանի նախագահի դերը խաղաղություն կնքելու առումով և հետպատերազմյան ժամանակահատվածում Ղարաբաղի անդորրը պահպանելու առումով անգնահատելի է»,-ասել է նա:
Վարչապետը կարևորել է, որ ռուս խաղաղապահներն այսօր անվտանգության և կայունության ապահովման հիմնական գործող անձինք են:
«Այդ առումով, խաղաղապահների գործունեությունը, իհարկե, պետք է արձանագրել, որ շատ արդյունավետ է և պետք է հույս ունենալ, նաև համոզված եմ, որ նույնպիսի արդյունավետությամբ կշարունակվի»,-ասել է նա:
Փաշինյանը նաև նշել է, որ 44-օրյա պատերազմի ավարտից հետո ամենօրյա ռեժիմով աշխատանք է տարվում՝ Արցախում բնականոն կյանքը վերականգնելու ուղղությամբ։
«Կարող եմ արձանագրել, որ այս ընթացքում լայնածավալ ծրագրեր ենք իրականացրել իրար հետ: Արդեն համատեղ մի քանի տասնյակ միլիարդ դրամի ծրագրեր ենք իրականացրել, և շատ կարևոր է նաև այն որոշումը, որ մենք կայացրեցինք՝ կապված «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի միջոցներով Արցախում 110 մլրդ դրամի բնակարանաշինության և ենթակառուցվածքների ծրագիր իրականացնելու հետ:
Ըստ էության, երեք տարվա ընթացքում կյանքի կոչելու պարագայում կստացվի, որ այս ծրագիրը մինչև այժմ Արցախում իրականացված բոլոր ծրագրերի հետ համադրելի, համեմատելի ծրագիր է, եթե ոչ մի փոքր էլ ավելի»,- ասել է վարչապետը:
Հարությունյանն իր հերթին ասել է, որ հաջողվել է «ոչ միայն լուծել առաջին կարևոր սոցիալական ծրագրերը, այլ նաև հստակ մշակել անելիքները՝ ուղղված ապագային»:
Ապրիլի 7-ին Մոսկվայում տեղի է ունեցել Փաշինյանի և Ռդ նախագահի հանդիպումը։ Քննարկվել են հայ-ռուսական օրակարգի, ինչպես նաև տարածաշրջանային խնդիրներ։ Փաշինյանը Մոսկվայում «Հայ իրավաբանների ասոցիացայի» անդամների հետ հանդիպմանը հայտարարել է, որ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ պայմանավորվել են գերիների մասով իրականացնել էլ ավելի ինտենսիվ աշխատանքներ:

Премьер-министр Армении Никол Пашинян представил президенту Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики) Араику Арутюняну итоги встречи с президентом РФ Владимиром Путиным. Об этом сообщает пресс-служба правительства РА.
По словам Пашиняна, тема Арцаха и ситуации вокруг Арцаха была одним из важнейших пунктов его обсуждений с президентом России.
Карабахский лидер в свою очередь подчеркнул важность дальнейших действий «в сфере безопасности и на политическом пространстве, особенно в связи со статусом Карабаха».
Арутюнян подчеркнул, что в Карабахе также придают важность визиту премьер-министра Армении в Москву.
«Роль Российской Федерации, особенно роль президента России, в плане заключения мира и поддержания мира в Карабахе в послевоенный период неоценима», – отметил он.
«Важно констатировать, что российские миротворцы сегодня являются основными акторами в обеспечении безопасности и стабильности. В этом плане, конечно, нужно подчеркнуть, что деятельность миротворцев очень эффективна, и нужно выразить надежду и уверенность, что она будет продолжаться с такой же эффективностью», – отметил премьер-министр Армении.
Пашинян также отметил, что после окончания 44-дневной войны армянская сторона практически в ежедневном режиме работает над восстановлением нормальной жизни в Арцахе.
«И могу констатировать, что за это время мы вместе реализовали масштабные проекты. Мы уже реализовали совместные проекты на десятки миллиардов драмов, и очень важно также решение, которое мы приняли в связи с реализацией программы жилищного строительства и создания инфраструктур в Арцахе на 110 млрд драмов на средства Всеармянского фонда «Айастан», – отметил Пашинян.
Премьер подчеркнул, что если программа будет реализована в течение трех лет, то окажется, что эта программа сравнима со всеми программами, реализованными в Карабахе до сих пор, а может даже и чуть больше.
7 апреля в Москве состоялась встреча премьер-министра Армении и президента России. После переговоров с Владимиром Путиным на встрече с членами Ассоциации армянских юристов в Москве Никол Пашинян заявил, что в целом очень доволен результатами встречи.