ԱԺ-ն երկրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ ընդունել է պայմանագրային զինծառայողների ծառայության տարիքային շեմը բարձրացնելու օրինագիծը։
Նախագծով առաջարկվում է պայմանագրային զինծառայության համար որպես բարձրագույն շեմ սահմանել 63 տարեկանը: Ըստ մինչ այդ գործող կարգի՝ պայմանագրային զինծառայողները կարող էին ծառայել մինչև 40-45 տարեկան:
«Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին օրենքի նախագիծը ներկայացրել էր «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցությունը։
44-օրյա պատերազմից հետո Հայաստանում տարբեր մակարդակներով քննարկվում է բանակին առնչվող բարեփոխումների անհրաժեշտությունը։

Национальное собрание Армении во втором чтении полностью приняло законопроект О внесении изменений в Закон РА «О воинской службе и статусе военнослужащих».
Законопроект принят во втором чтении 102 голосами при 3 воздержавшихся.
Законопроектом предлагается повысить возрастной ценз для прохождения контрактной военной службы до 63 лет и до 65 лет для военнослужащих в званиях генерал-полковник и генерал армии. По предыдущему порядку военнослужащие-контрактники могли служить до 40-45 лет.
Правительство предложило установить разные возрастные ограничения для рядового и офицерского состава.