ԵԽԽՎ գարնանային նստաշրջանը մեկնարկել է և քաղաքական խմբերում սկսվել է հայ ռազմագերիների հարցի քննարկումը: Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում տեղեկացրել է ԱԺ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության անդամ Նաիրա Զոհրաբյանը՝ հավելելով, որ հարցի հիմնական քննարկումը տեղի կունենա ապրիլի 20-ին։
ԵԽԽՎ գարնանային լիագումար նստաշրջանում քվեարկվել և հաստատվել է «Հայ ռազմագերիների, այլ պատանդառու անձանց և ներքին տեղահանվածների» թեման օրակարգում ներառելու հարցը:
«Եվրոպայի ռեֆորմիստների և ժողովրդավարների քաղաքական խմբում հայ ռազմագերիների վերաբերյալ քննարկումը ևս բավականին թեժ էր։ Ես ներկայացրել եմ անհերքելի փաստեր՝ հաստատված Կարմիր Խաչի և Եվրոպական դատարանի կողմից հայ ռազմագերիների թվի վերաբերյալ, ներկայացրել եմ փաստեր հայ ռազմագերիների խոշտանգումների վերաբերյալ․․․
Նշել եմ նաև, որ Ադրբեջանի «պատճառաբանությունը», թե նոյեմբերի 10-ից հետո գերեվարվածները ռազմագերիներ չեն, անամոթ և միջազգային իրավունքը ոտնահարող լկտի սուտ է և կոչ եմ արել Եվրոպայի Խորհրդին օգտագործել իր բոլոր լծակները՝ հայ ռազմագերիների ազատության համար»,-ասվում է գրառման մեջ։
Նա նշել է, որ ադրբեջանական պատվիրակության անդամները, խեղաթյուրելով միջազգային իրավունքի բոլոր նորմերը, կրկին շեշտել են, որ նոյեմբերի 10-ից հետո գերեվարվածները ռազմագերիներ չեն և նրանց հանդեպ դեռևս իրավական-դատական գործընթաց պիտի տեղի ունենա, և չունենալով որևէ լուրջ հակափաստարկ, նրանք սկսել են խոսել, որ անցած 30 տարիներին «զավթվել» ու «ավիրվել» են իրենց տարածքները:
«Հայ ռազմագերիների հարցի հիմնական քննարկումը տեղի կունենա ապրիլի 20՝ օրվա երկրորդ կեսին և քանի որ քաղաքական հիմնական խմբերում գերակշիռ է տեսակետը, որ Ադրբեջանը անհապաղ պիտի կատարի Ժնևի 3-րդ կոնվենցիան և ազատ արձակի հայ բոլոր ռազմագերիներին, վստահ եմ, որ քննարկումները արդյունավետ են լինելու»,-ասվում է գրառման մեջ։
«Իմ քայլը» խմբակցության անդամ Տաթևիկ Հայրապետյանը, որը նույնպես Ստրասբուրգում է, ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է․ «Մեր խնդիրն է, անկախ քաղաքական հայացքներից, այս հարցը հնչեցնել խորհրդարանական դիվանագիտության բոլոր հնարավոր հարթակներից: Խորհրդարանական դիվանագիտությունը կարևոր գործիք է Ադրբեջանի նկատմամբ միջազգային ճնշումն ուժեղացնելու տեսանկյունից»։
Հայկական կողմից գերիների վերջնական թվի մասին հստակ տվյալներ չկան։ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը Ադրբեջանում պահվող հայ գերիներին «ահաբեկիչ ու դիվերսանտ» է անվանել՝ հայտարարելով, թե Հայաստանին է փոխանցել բոլոր ռազմագերինե

Вопрос армянских военнопленных нашел горячее обсуждение в политических группах Парламентской ассамблеи Совета Европы (ПАСЕ). Об этом на своей странице в Facebook сообщила член армянской делегации от фракции «Процветающая Армения» Национального собрания РА Наира Зограбян.
«Обсуждение вопроса армянских военнопленных в политической группе европейских реформистов-демократов было довольно острым. Я представила неопровержимые факты, подтвержденные Красным крестом, Европейским судом по правам человека о количестве армянских военнопленных, представила факты, подтверждающие пытки армянских военнопленных, напомнила о международном праве и международных конвенциях, согласно которым Азербайджан обязан без предварительных условий вернуть армянских военнопленных», – отметила Зограбян.
По ее словам, «рассуждения» Азербайджана о том, что взятые в плен после 10 ноября 2020 года не являются военнопленными, является бесстыдной и наглой ложью в нарушение международного права. Депутат призвала Совет Европы использовать все рычаги для освобождения армянских военнопленных.
«Члены азербайджанской делегации, искажая все нормы международного права, вновь утверждали, что взятые в плен после 10 ноября не являются военнопленными, им еще предстоит пройти судебно-правовой процесс. Без каких-либо серьезных контраргументов, они говорили, что в течение многих лет их территории были «оккупированы» и «уничтожались».
Основное обсуждение вопроса армянских военнопленных состоится во второй половине дня 20 апреля. И поскольку преобладающее мнение в основных политических группах заключается в том, что Азербайджан должен немедленно выполнить 3-ю Конвенцию об освобождении всех армянских военнопленных, я уверена, что обсуждения будут эффективными», – написала Зограбян.
Азербайджан удерживает и отказывается возвращать армян, взятых в плен как в ходе войны в Нагорном Карабахе, так и после нее. Армянская сторона располагает данными о более 200 пленных.