ՀՅԴ-ն արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների դեպքում կմասնակցի դրանց՝ դա դիտարկելով գործող իշխանություններին հեռացնելու միջոցներից մեկը։ Այդ մասին ասվում է ՀՅԴ Հայաստանի գերագույն մարմնի հայտարարության մեջ։
Հավանական ընտրություններին ՀՅԴ մասնակցության ձևաչափի վերաբերյալ որոշումներ կայացնելու լիազորությունը վերապահվել է ՀՅԴ Հայաստանի Գերագույն մարմնին։
«ՀՅԴ Հայաստանի կազմակերպության 24-րդ Գերագույն ժողովը, քննելով Հայաստանի և Արցախի Հանրապետություններում ստեղծված քաղաքական և անվտանգային իրավիճակը, գնահատելով հանրային կյանքում տիրող տրամադրություններն ու բարոյահոգեբանական մթնոլորտը, հետպատերազմական իրավիճակով պայմանավորված արտաքին և ներքին մարտահրավերներն ու սպառնալիքները, արձանագրում է.
– մեր ժողովրդի և պետականության ապագայի համար կենսական անհրաժեշտություն է շարունակում մնալ նախապես հայտարարված բոլոր միջոցներով հայրենադավ իշխանության հեռացումն ու մեր երկրի կառավարման համակարգում նիկոլիզմի իսպառ բացառումը,
– թեև ժողովրդական պայքարի արդյունքում իշխանությունները ստիպված էին հայտարարել արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների անցկացման մասին, սակայն ակնհայտ է, որ ընտրությունների անվան տակ իշխանությունը փորձելու է ամեն ինչ անել վերարտադրվելու համար,
– արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների հավանական անցկացումն ունենալու է ճակատագրական նշանակություն մեր ազգային ինքնության և պետականության պահպանման համար։
Ելնելով վերոհիշյալ հաստատումներից և արձանագրումներից՝ ՀՅԴ Հայաստանի Գերագույն ժողովը որոշել մասնակցել ընտրություններին»,-ասվում է հայտարարության մեջ։
Հայ Յեղափոխական Դաշնակցության Հայաստանի Գերագույն ժողովը կոչ է անում ցանկացած զարգացման պարագայում՝ լինի ընտրություն, թե՝ ոչ, «շարունակել հայրենադավ իշխանություններին օր առաջ հեռացնելու պայքարը՝ հանուն երկրի ապագայի»,- ասվում է հայտարարության մեջ։
Ավելի վաղ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ հունիսի 20-ին երկրում կանցկացվեն խորհրդարանական արտահերթ ընտրություններ։

19 Апрель 2021 - 14:45 AMT
Верховное собрание Армянской революционной федерации «Дашнакцутюн» приняло решение участвовать во внеочередных парламентских выборах. Об этом говорится в заявлении, распространенном АРФД.
«24-е Верховное собрание АРФ «Дашнакцутюн» Армении, рассматривая политическую ситуацию и ситуацию с безопасностью в Армении и Арцахе, оценивая настроения и морально-психологическую атмосферу в общественной жизни, внешние и внутренние вызовы и угрозы, обусловленные послевоенной ситуацией, констатирует:
– отстранение власти-предателя всеми заранее объявленными средствами и полное исключение николизма из системы управления нашей страной остается жизненной необходимостью для будущего нашего народа и государственности;
– хотя в результате народной борьбы власти были вынуждены заявить о проведении внеочередных парламентских выборов, но очевидно, что под предлогом выборов власть попытается сделать все для своего воспроизводства;
– возможное проведение внеочередных парламентских выборов будет иметь судьбоносное значение для сохранения нашей национальной идентичности и государственности», – говорится в заявлении.
Отмечается, что Верховное собрание АРФД приняло решение принять участие во внеочередных парламентских выборах, посчитав их одним из способов отстранения властей.
18 марта заявил Никол Пашинян по итогам встречи с лидером оппозиционной парламентской фракции «Процветающая Армения» Гагиком Царукяном заявил, что 20 июня в Армении состоятся внеочередные парламентские выборы. Согласие на проведение выборов дали все парламентские силы.