Իտալական «Ռոմա» ակումբը, որի կազմում է հանդես գալիս նաև Հենրիխ Մխիթարյանը, կգլխավորի պորտուգալացի մարզիչ Ժոզե Մոուրինյոն։ Այդ մասին հայտնել է ակումբի մամուլի ծառայությունը։
Մոուրինյոյի պայմանագիրը կնքվել է մինչև 2024 թվականի հունիսի 30-ը։ Նա կգլխավորի թիմը հաջորդ խաղաշրջանից։
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ «Ռոմայի» գործող գլխավոր մարզիչ Պաուլու Ֆոնսեկան խաղաշրջանի ավարտից հետո կհեռանա պաշտոնից։
Մոուրինյոն եղել է այնպիսի թիմերի մարզիչը, ինչպիսիք են «Մանչեսթեր Յունայթեդը», «Չելսին», «Ռեալը», «Ինտերը», «Պորտուն», «Ունիան Լեյրիան» և «Բենֆիկան», վերջին ակումբը անգլիական «Տոտենհեմ Հոթսփուրն» էր։
Հենրիխ Մխիթարյանը խաղում էր «Մանչեսթեր Յունայթեդի» կազմում, երբ թիմի գլխավոր մարզիչը Մոուրինյոն էր։ Նրանց միջև կոնֆլիկտ տեղի ունեցավ։ Նրաք գժտվեցին 2017-ի նոյեմբերին՝ «Բրայթոնի» դեմ խաղի տեսագրության վերլուծության ժամանակ։ Գլխավոր մարզիչն ասաց, որ Մխիթարյանը բավարար չի աշխատել պաշտպանությունում, փոխրաինման դուրս գալով, և մի քանի տակտիկական և տեխնիկական սխալ է թույլ տվել։ Մխիթարյանը այդ դիտողություններն անարդար համարեց և պատասխանեց մարզչին։ Այդ օրվանից Մխիթարյանը ոչ միայն խաղադաշտ դուրս չեկավ, այլ նույնիսկ ոչ մի անգամ չհայտագրվեց։

5 Май 2021 - 08:29 AMT
Новым главным тренером итальянского футбольного клуба «Рома» станет Жозе Моуринью. Об этом сообщает пресс-служба «Ромы».
Нынешний наставник римского клуба Паулу Фонсека покинет команду по окончании сезона.
Контракт Моуринью с «Ромой» рассчитан до 30 июня 2024 года. Он возглавит команду со следующего сезона.
По информации Sky Sport Italia, зарплата Моуринью составит 7 млн евро в год. Это вторая самая высокая зарплата в чемпионате. Больше только у коуча «Интера» Антонио Конте, он получает 12 млн евро в год.
19 апреля «Тоттенхэм Хотспур» объявил об уходе Жозе Моуринью с поста главного тренера команды. Вместе с наставником клуб покинули его помощники. До «Тоттенхэма» Моуринью работал в «Манчестер Юнайтед», «Челси», «Реале», «Интере», «Порту», «Униан Лейрии» и «Бенфике».
За «Рому» играет армянский полузащитник Генрих Мхитарян, который уже играл под началом Моуринью в МЮ, однако у них случился конфликт. Моуринью и Мхитарян поругались во время видеоразбора игры с «Брайтоном» в ноябре 2017-го. Главный тренер перед всем составом обратил внимание, что Мхитарян недостаточно отрабатывал в обороне после выхода на замену и сделал несколько тактических и технических ошибок. Мхитарян посчитал претензии несправедливыми и ответил тренеру. С тех пор Мхитарян не только ни разу не вышел на поле, но и ни разу не попал в заявку.