Ապրիլին Facebook ընկերությունը հեռացրել է Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության հետ կապ ունեցող ֆեյքային հաշիվները։ Այդ մասին ասվում է ընկերության հաղորդագրության մեջ։
Ընդհանուր առմամբ, մեկ ամսում հեռացվել է Facebook-ի 124 օգտահաշիվ, 15 էջ, 6 խումբ, ինչպես նաև Instagram-ի 30 հաշիվ, որոնք «ուղղված էին առաջին հերթին Ադրբեջանին, և ավելի քիչ՝ Հայաստանին»։
Նշվում է, որ այդ ցանցը հայտնաբերվել է Facebook-ի ներքին հետաքննության արդյունքում։
«Մեր հետաքննությունը կապ է հայտնաբերել Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության հետ կապված անձանց հետ»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Սա Ադրբեջանի հետ կապ ունեցող թրոլերի առաջին ֆաբրիկան չէ, որը հեռացվում է Facebook-ի կողմից։ Հատկապես բազմաթիվ աքաունթներ են բացվել այդ երկրից 2020թ․ աշնանը՝ Արցախի դեմ պատերազմի ժամանակ։

Компания Facebook в апреле удалила группу фейковых аккаунтов из Азербайджана, связанных с Минобороны этой страны. Об этом говорится в сообщении Facebook.
В общем за месяц было удалено 124 аккаунта Facebook, 15 страниц, шесть групп этой соцсети и 30 аккаунтов в Instagram, «ориентированных в первую очередь на Азербайджан и в гораздо меньшей степени на Армению».
Сообщается, что эта сеть была обнаружена в результате внутреннего расследования Facebook.
«Наше расследование обнаружило связи с лицами, связанными с министерством обороны Азербайджана», – говорится в сообщении компании.
Это не первая фабрика троллей, связанная с Азербайджаном, которую удаляет Facebook. Особенно много фейковых аккаунтов из этой страны было открыто в ходе войны в Нагорном Карабахе осенью 2020 года.