2020-ին օդի ջերմաստիճանը Երկիր մոլորակի վրա հասել է ռեկորդային ցուցանիշի վերջին 3 մլն տարվա կտրվածքով՝ մոտեցնելով մարդկությանը կլիմայական աղետին։ Այդ մասին հյատարարել է ՄԱԿ գլխավոր քարտուղար Անտոնիու Գուտերեշը «Պետերբուրգի կլիմայական երկխոսություն» համաժողովում։
Ըստ նրա, մթնոլորտում ածխաթթու գազի կուտակումն է պայմանավորել առավելագույն ցուցանիշը, որը գերազանցում է մինչինդուստրիալ դարաշրջանի մակարդակը 148%-ով։ Գուտերեշն ընդգծել է, որ սա ամենաբարձր ցուցանիշն է վերջին 3 մլն տարվա կտրվածքով, երբ Երկրի ջերմաստիճանը 3 աստիճանով ավելի բարձր է եղել, իսկ ծովի մակարդակը՝ բարձր է եղել 15 մետրով, գրում է ՌԻԱ Նովոստին։
«Մենք գնում ենք դեպի ջերմաստիճանի աղետալի բարձրացում, որը մինչև դարավերջ կբարձրանա 2.4 աստիճանով։ Մենք անդունդի եզրին ենք»,-զգուշացրել է ՄԱԿ ղեկավարը։
Նա նշել է, որ վատագույն սցենարը կանխելու համար մարդկությունը պետք է համերաշխ աշխատի՝ զարգացման ավելի «կանաչ և մաքուր» ճանապարհ ընտրելով։

7 Май 2021 - 09:18 AMT
Температура Земли в 2020 году достигла рекордных значений за три миллиона лет, что приблизило человечество к климатической катастрофе. Об этом заявил генеральный секретарь ООН Антониу Гутерреш на форуме «Петерсбергский климатический диалог».
По его словам, концентрация углекислого газа в атмосфере обновила максимум, превысив доиндустриальный уровень на 148%. Гутерреш подчеркнул, что это самый высокий показатель за три миллиона лет, когда температура Земли была больше на три градуса, а уровень моря — выше на 15 метров, пишет РИА Новости.
«В соответствии с нынешними обязательствами, мы по-прежнему движемся к катастрофическому повышению температуры на 2.4 градуса к концу века. Мы стоим на краю пропасти», – предостерег глава ООН.
Для того чтобы предотвратить наихудший сценарий, человечеству следует работать сообща, встав на более «чистый и зеленый» путь развития, заключил он.