Վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը, Անվտանգության խորհրդի նիստում անդրադառնալով հայ-ադրբեջանական սահմանին ստեղծված իրավիճակին ու դրա հանգուցալուծման ուղղությամբ իրականացվող քայլերին, հայտնել է, որ ադրբեջանցիների հետ բանակցությունները շարունակվելու են մայիսի 19-ին։
Նա նշել է, որ բանակցություններն ունեն մեկ թեմա՝ Ադրբեջանի զինված ուժերի զինծառայողները պետք է դուրս գան ՀՀ տարածքից:
«Քանի դեռ սա տեղի չի ունեցել՝ հարցը, իրավիճակը մենք գնահատում ենք որպես ճգնաժամ, որը սպառնալիք է ստեղծում ՀՀ ինքնիշխանության, կայունության, տարածքային ամբողջականության համար։
Փաշինյանը հավելել է, որ եթե քաղաքական միջոցներով հնարավոր չլինի հասնել խնդրի լուծման, այդ դեպքում նույն տրամաբանության մեջ պետք է գործի դրվեն ռազմաքաղաքական մեխանիզմները:
«Նկատի ունեմ Հավաքական անվտանգության պայմանագրով և հայ-ռուսական պայմանագրերով նախատեսված են գործառույթներ, և այդ պայմանագրերը նախատեսված են հենց այսպիսի դեպքերի համար ու մենք, մեր լեգիտիմ իրավունքից օգտվելով, ձեռնարկել ենք այդ գործողությունների մեկնարկը»,-ասել է նա:
ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Արմեն Խաչատրյանն իր հերթին ասել է, որ մայիսի 16-ի բանակցությունների փուլը բավական արդյունավետ է ավարտվել՝ հավելելով, որ չի ցանկանում մանրամասն ներկայացնել, թե արդյունավետությունն ինչում է կայանում, տեղեկացնում է «Փաստինֆոն»։
Նա նշել է, որ բանակցությունները շարունակվելու են, դեռևս խնդիր կա, և այդ խնդիրների լուծման ուղղությունը պատգամավորի խոսքով բանակցությունների մեջ է։
«Կարծում եմ՝ ՊՆ-ն շուտով տեղեկատվություն կտրամադրի այդ մասին։ Դետալները չպարզաբանելով՝ կոչ եմ անում բոլոր ներկա և նախկին պաշտոնյաներին, զինվորականներին իրենց հայտնի տեղեկությունները չհրապարակել, եթե անգամ վստահ են, որ դրանք ճիշտ են։ Այս պահի դրությամբ չի կարելի այս բանակցային պրոցեսի մեջ տեղեկություններ տարածել, որոնք կարող են 180 աստիճանով փոխել ամեն ինչի ելքը։ Հորդորում եմ ձեռնպահ մնալ տեղեկատվություն տրամադրելուց, հատկապես որ դրանց մի մասը կեղծ է»,-ասել է պատգամավորը։

17 Май 2021 - 11:38 AMT
Переговоры между Арменией и Азербайджаном о ситуации на государственной границе продолжатся 19 мая. Об этом заявил и.о. премьер-министра Армении Никол Пашинян.
«После 12 мая, когда военнослужащие ВС Азербайджана пересекли армяно-азербайджанскую границу, ситуация претерпела следующее изменение, или, вернее, имела следующую динамику: с 14 мая некоторые группы военнослужащих покинули территорию Республики Армения, аналогичный процесс произошел вчера вечером, а также есть признаки того, что и сегодня будет, но в целом я считаю военно-политическую ситуацию неизменной после 12 числа», – отметил Пашинян во время заседания Совета безопасности РА.
«О дальнейших действиях: переговоры вчера продолжались до позднего вечера, переговоры продолжатся и в среду. Тема переговоров одна: военнослужащие вооруженных сил Азербайджана должны покинуть территорию Республики Армения. До тех пор, пока этого не произошло, мы рассматриваем ситуацию как кризисную, которая представляет угрозу суверенитету, стабильности, территориальной целостности Республики Армения», – добавил он.
Депутат от парламентской фракции «Мой шаг» Армен Хачатрян, в свою очередь, заявил, что 16 мая этап переговоров завершился довольно успешно.
«Не вдаваясь в детали, призываю всех нынешних и прежних чиновников, военных воздержаться от публикации известных им сведений, если даже они уверены в их правдивости. По состоянию на данный момент нельзя распространять сведений об этом переговорном процессе, которые могут на 180 градусов изменить исход всего. Призываем воздержаться от предоставления информации, особенно с учетом недостоверности части этих сведений», – отметил депутат.
Он добавил, что переговоры продолжатся, есть еще проблема, и путь решения этих проблем, по словам парламентария, в переговорах.