ՌԴ-ում սկսվել է Covid-19-ի դեմ իմունոգլոբուլինի արտադրությունը՝ վարակից ապաքինված մարդկանց արյան պլազմայի հիման վրա։ Այդ մասին հայտարարել է ՌԴ առողջապահության նախարար Միխայիլ Մուրաշկոն Պետերբուրգի միջազգային տնտեսական համաժողովում։
«Սա հակաքովիդային իմունոգլոբուլին է՝ սա արդեն բարձր խտության պրեպարատ է, որը թույլ է տալիս չեզոքացնել վիրուսը, և, որն, անշուշտ, առավել գերադասելի է հակաքովիդային պլազմայից»,-պարզաբանել է նախարարը, գրում է ՌԻԱ Նովոստին։
Մուրաշկոն ասել է, որ հարկավոր է ավելացնել պրեպարատի արտադրությունը և hավելել որ դրա համար անհրաժեշտ է պլազմա։
Ըստ նախարարի, մոնոթերապիան միշտ չէ, որ անհրաժեշտ արդյունքն է տալիս, ուստի բժիշկներն ընտրում են նաև դեղամիջոցների կոմբինացիա և այժմ տվյալներ կան արյան պլազմայի համադրելիության մասին հակավիրուսային դեղամիջոցների հետ։
Ապրիլի 1-ին ՌԴ առողջապահության նախարարությունը գրանցել է աշխարհում առաջին «Քովիդ-գլոբուլին» իմունոգլոբուլինը, որը նախատեսված է կորոնավիրուսի բուժման համար։ Պրեպարատը մշակվել է «Նացիմբիո։ հոլդինգում, որը պատկանում է «Ռոստեխին»։

В России началось производство иммуноглобулина к коронавирусу на основе плазмы крови переболевших людей. Об этом сообщил министр здравоохранения России Михаил Мурашко на площадке Петербургского международного экономического форума (ПМЭФ).
«Это антиковидный иммуноглобулин — это уже высококонцентрированный препарат, который позволяет нейтрализовать вирус, и он, конечно, является наиболее приоритетным в сравнении с антиковидной плазмой», — пояснил министр, пишет РИА Новости.
Мурашко указал на необходимость наращивать производство препарата и добавил, что для этого обязательно потребуется плазма.
По словам министра, монотерапия не всегда дает необходимый эффект, поэтому врачи выбирают в том числе комбинацию, и сейчас появились данные о сочетании плазмы крови с противовирусными препаратами.
Минздрав России 1 апреля зарегистрировал первый в мире иммуноглобулин «Ковид-глобулин», предназначенный для лечения новой коронавирусной инфекции. Препарат разработан в холдинге «Нацимбио», принадлежащем «Ростеху». Он создан на основе плазмы крови переболевших москвичей — для чего Москва передала компании 2,5 тонны биоматериала.