ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան, անդրադառնալով Բաքվի դիրքորոշման պատճառով լրագրող Նոբել Առուստամյանին Եվրո-2020-ին չհավատարմագրելուն, ասել է, որ ՈւԵՖԱ-ն լուծում է փնտրում, որը թույլ կտա Նոբել Առուստամյանին լուսաբանել Եվրոյի խաղերը։
Բաքուն չի հավատարմագրել հայտնի մարզական մեկնաբան ռուսաստանաբնակ Նոբել Առուստամյանին, ինչը նշանակում է , որ նա չի կարողանա լուսաբանել Բաքվից բացի այլ երկրներում անցնող Եվրո-2020-ի խաղերը ևս։ Հավատարմագրման համար լրագրողը պետք է հավանություն ստանա Եվրոպայի առաջնությունն ընդունող բոլոր երկրներից։
«Հավատում եմ, որ լուծում կգտնվի։ Երեկ ամբողջ երեկո դրանով ենք զբաղվել։ Եվ կարող եմ ասել, որ բոլոր կողմերից նման կառուցողական մոտեցում վաղուց չեմ տեսել»,-ասել է նա, գրում է championat.com-ը։
Զախարովան հայտնել է նաև, որ ՌԴ-ում անում են ամեն հնարավորը, որպեսզի Եվրոպայի առաջնությունը լավ անցնի։
Իրավիճակին անդրադարձել էր նաև «Մատչ Տվ»-ի գլխավոր պրոդյուսեր Թինա Կանդելակին։ Իր տելեգրամ ալիքում նա նշել էր, որ հնարավոր ամեն ինչ արվում է իրավիճակը հանգուցալուծելու համար։
Եվրո-2020-ն անցկացվելու էր նախորդ ամռանը, սակայն, կորոնավիրուսի պանդեմիայի պատճառով մրցաշարը տեղափովեց 2021թ․։ Խաղերը կայանալու են հունիսի 11-ից հուլիսի 11-ը։ Բաքուն կընդունի խմբային փուլի 3 հանդիպում և 1 քառորդ եզրափակիչ։

9 Июнь 2021 - 13:56 AMT
Официальный представитель МИД РФ Мария Захарова прокомментировала отказ Азербайджана от аккредитации российского комментатора и журналиста «Матч ТВ» армянского происхождения Нобеля Арустамяна на предстоящий чемпионат Европы-2020.
«УЕФА ищет решение, позволяющее российскому спортивному обозревателю Нобелю Арустамяну осуществлять профессиональную деятельность по освещению ЧЕ по футболу. Верю, что решение будет найдено. Весь вечер вчера этим занимались. И могу вам сказать, что такого конструктивного отношения всех вовлеченных сторон давно не видела», – написала Захарова в своем Telegram-канале.
По ее словам, УЕФА сейчас делает все возможное, чтобы чемпионат Европы «прошел на 100%».
Ситуацию прокомментировала также генеральный продюсер «Матч ТВ», известная журналистка Тина Канделаки. Она отметила, что делается все зависящее, чтобы разрешить эту ситуацию, налажен ежедневный контакт с организаторами турнира.
«Нашего Нобеля мы в обиду не дадим и сделаем все возможное, чтобы исправить происходящую на наших глазах несправедливость», – написала она.
Ранее российский комментатор и журналист Василий Уткин сообщил, что Азербайджан лишил известного российского спортивного комментатора армянского происхождения Нобеля Арустамяна возможности аккредитации на матчах «Евро-2020». Он подчеркнул, что блокировка Баку распространяется не только на участие Арустамяна в матчах в Азербайджане, но и в других странах.
«Добро на аккредитацию должны дать все местные оргкомитеты, во всех странах. И Баку блокировал Нобеля. Который, кстати, по рождению бакинец. Что это, как не лишение человека заниматься своей профессией по комбинированному национально-убежденческому принципу?» – отметил Уткин.