G7-ի երկրները մտադիր են կորոնավիրուսի դեմ 1 մլրդ դեղաչափ պատվաստանյութ հատկացնել ամենաաղքատ երկրներին։ Ակնկալվում է, որ այդ երկրների ղեկավարներն այդ մասին կհայտարարեն գագաթնաժողովում։ Այդ մասին տեղեկացրել է Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Բորիս Ջոնսոնը։
Մեծ Բրիտանիան այդ նպատակի համար կտրամադրի 100 մլն դեղաչափ, որից առնվազն 5 մլն դեղաչափը նախատեսվում է նվիրաբերել մինչև սեպտեմբերի ավարտը, մյուս 95 մլն դեղաչափը՝ 2022թ․ ընթացքում, գրում է ՌԲԿ-ն։
Ըստ Ջոնսոնի, պատվաստանյութերի 80 տոկոսը կբաշխվի ԱՀԿ COVAX հարթակի միջոցով, որն էլ ստեղծվել է հենց աղքատ երկրներին պատվաստանյութով ապահովելու նպատակով։
Ըստ Ջոնսոնի, այդ հարթակի շնորհիվ աշխարհի 129 երկիր 81 մլն դեղաչափ պատվաստանյութ է առաքվել, 96 տոկոսը՝ դա բրիտանա-շվեդական AstraZeneca պատվաստանյութն է, որը մշակվել է Օքսֆորդի համալսարանի մասնակցությամբ։
ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը հայտարարել է, որ այդ նպատակի համար ԱՄՆ-ն Pfizer պատվաստանյութի 500 մլն դեղաչափ կնվիրաբերի այդ նպատակի համար։
G7-ի գագաթնաժողովը մեկնարկում է հունիսի 11-ին բրիտանական Կարբիս-Բեյ քաղաքում։ Այն կավարտի աշխատանքը հունիսի 13-ին։

British Prime Minister Boris Johnson expects the Group of Seven to agree to donate 1 billion Covid-19 vaccine doses to poorer countries during its summit starting on Friday, June 11 and help inoculate the world by the end of next year, Reuters reports.
Just hours after U.S. President Joe Biden vowed to supercharge the battle against the coronavirus with a donation of 500 million Pfizer shots, Johnson said Britain would give at least 100 million surplus vaccines to the poorest nations.
Johnson has already called on G7 leaders to commit to vaccinate the entire world by the end of 2022 and the group is expected to pledge 1 billion doses during its three-day summit in the English seaside resort of Carbis Bay.
Some campaign groups condemned the plan as a drop in the ocean, with Oxfam estimating that nearly 4 billion people will depend on COVAX for vaccines, the program that distributes Covid-19 shots to low and middle income countries.
Covid-19 has killed around 3.9 million people and ripped through the global economy, with infections reported in more than 210 countries and territories since the first cases were identified in China in December 2019.