Հունաստանի Պատվաստումների ազգային կոմիտեն թույլատրել է կորոնավիրուսի դեմ ռուսական «Սպուտնիկ V»-ով պատվաստված զբոսաշրջիկների մուտքը երկիր։ Այդ մասին հայտնել է կոմիտեի անդամ, Աթենքի ազգային համալսարանի մանկական վարակիչ հիվանդությունների գծով պրոֆեսոր Վանա Պապաևանգելուն։
Նա հայտնել է, որ կոմիտեի նիստում քննարկվել է նախորդ զբոսաշրջային սեզոնի փորձն ու թարմացվել են համապատասխան սանիտարական ընթացակարգերը, գրում է ՌԻԱ Նովոստին։
Ըստ նրա, զբոսաշրջիկների մուտքը երկիր թույլատրվում է, եթե 6 տարեկանից բարձր բոլոր զբոսաշրջիկները բացասական ՊՇՌ թեստ ունեն, որն արվել է Հունաստան ժամանելուց 72 ժամ առաջ, կամ պատվաստման հավաստագիր, կամ կորոնավիրուսով հիվանդանալու և ապաքինված լինելու մասին տեղեկանք։
«Ազգային կոմիտեի հետ մենք ներկայացրել ենք նաև այն պատվաստանյութերը, որոնցով, ЕМА հավանությունը ստացածաների բացի, պատվաստված լինելը անհրաժեշտ է երկիր մուտք գործելու համար։ Մասնավորապես՝ մենք հաստատել ենք Novavax, Sinovac/BioNTech, «Սպուտնիկ V», Sinopharm և Cansino Biologics պատվաստանյութերը»,-ասել է Պապաևանգելուն։

Национальный комитет по вакцинации в Греции одобрил въезд в страну туристов, сделавших прививку от коронавируса российской вакциной «Спутник V». Об этом сообщила член комиссии эпидемиологов, профессор по детским инфекционным болезням Афинского национального университета имени Каподистрии Вана Папаевангелу.
Папаевангелу сообщила, что на заседании комитета по вакцинации обсуждался опыт предыдущего туристического сезона и были обновлены соответствующие санитарные протоколы, пишет РИА Новости.
По ее словам, въезд туристов разрешен при условии, что все туристы старше 6 лет предоставляют или отрицательный ПЦР-тест, сделанный за 72 часа до прибытия в Грецию, либо свидетельство о вакцинации, либо свидетельство о недавно перенесенной болезни коронавирусной инфекции.
«В сотрудничестве с Национальным комитетом вакцинации мы представили сторонние вакцины, прививка которыми необходима для въезда в страну, помимо вакцин, уже принятых Европейским союзом, EMA (Европейским агентством по лекарственным средствам). В частности, мы утвердили вакцины Novavax, Sinovac/BioNTech, «Спутник (V)», Sinopharm и Cansino Biologics», – сказала Папаевангелу.
Греция с 14 мая открыла границы для туристов – отменены ограничения на въезд иностранных туристов, на карантин их помещать не будут. Министерство туризма обещает им безопасный отдых. Снимается также большинство ограничений, полгода назад введенных из-за пандемии коронавируса.