Բրյուսելում տեղի ունեցած Եվրամիություն-ԱՄՆ գագաթնաժողովից հետո, որին մասնակցել է նաև ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը, ընդունվել է հայտարարություն` որում ընդգծվել է մասնակիցների վճռականությունը՝ աշխատելու Հարավային Կովկասում երկարաժամկետ խաղաղության և կայունության հաստատման ուղղությամբ:
«Մենք վճռական ենք տրամադրված՝ շարունակելու սատարել ԵՄ արևելյան գործընկերների ինքնիշխանությունը, անկախությունը և տարածքային ամբողջականությունը և կաջակցենք Ուկրաինայի, Վրաստանի և Մոլդովայի բարեփոխումների ճանապարհին։
Մենք վճռական ենք հասնելու Հարավային Կովկասում երկարաժամկետ խաղաղության և կայունության հաստատմանը»,- ասվում է հայտարարության մեջ։
Հունիսի 16-ին Ժնևում կայանալու է ԱՄՆ և ՌԴ նախագահներ Ջո Բայդենի և Վլադիմիր Պուտինի հանդիպումը, որի ընթացքում, ի թիվս այլ հարցերի, քննարկվելու է նաև իրավիճակը Լեռնային Ղարաբաղում։

После саммита ЕС-США в Брюсселе, на котором также присутствовал президент США Джо Байден, было распространено совместное заявление ЕС-США, в котором затронута также темя Южного Кавказа.
В заявлении отмечается, что ЕС и США полны решимости работать в направлении долгосрочного мира, устойчивости и стабильности на Южном Кавказе.
«Мы полны решимости и впредь поддерживать суверенитет, независимость и территориальную целостность восточных партнеров Евросоюза и будем поддерживать путь реформ в республиках Украина, Грузия и Молдова. Мы полны решимости работать в направлении долгосрочного мира, устойчивости и стабильности на Южном Кавказе», – говорится в заявлении.
16 июня в Женеве состоится встреча президентов США и России Джо Байдена и Владимира Путина, на которой, среди прочего, будет обсуждаться ситуация в Нагорном Карабахе.