Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը, անդրադառնալով Շուշիում ստորագրված` Թուրքիայի հետ դաշինքի մասին հռչակագրին, հայտարարել է, որ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հետ կնքած փաստաթղղթում հստակ դրույթներ կան «Զանգեզուրի միջանցքի» մասին։
«Այսօր մենք ոչ թե ուղղակի խոսում ենք Զանգեզուրի միջանցքի մասին, որը կկապի Ադրբեջանն ու Թուրքիան ավտոմոբիլային և երկաթուղային ճանապարհներով, այլ նաև գործնական միջոցներ ենք ձեռնարկում»,-ասել է նա, գրում է Haqqin.az-ը։
Նա հավելել է նաև, որ Շուշիում ստորագրված փաստաթուղթը հենվում է պատմական Կարսի պայմանագրի վրա։
«Փաստաթղթում անդրադարձ կա գործակցության ամենատարբեր ոլորտներին»,-ասել է Ալիևը՝ հավելելով, որ այդ փաստաթղթի դրույթները հիմք են ստեղծում Ադրբեջանի և Թուրքիայի ապագա համագործակցության համար։
Հայկական կողմը մերժում է «Զանգեզուրի միջանցքի» մասին հայտարարությունները՝ նշելով, որ խոսքը միայն կոմունիկացիաների ապաշրջափակման մասին է։
Էրդողանն ու Ալիևը Շուշիում հռչակագիր են ստորագրել դաշնակցային հարաբերությունների մասին։
Ըստ Ալիևի, այն ամենաբարձր մակարդակի է բարձրացնում երկու երկրի միջև հարաբերությունները։ Ալիևը հավելել է, որ Շուշիի հռչակագրով նախատեսվում է ամրապնդել գործակցությունը Թուրքիայի հետ ռազմարդյունաբերության և փոխադարձ ռազմական օգնության ոլորտում։

Azerbaijani President Ilham Aliyev has said that a statement signed by himself and his Turkish counterpart Recep Tayyip Erdogan contains clear provisions on the "Zangezur corridor".
Aliyev described the document as "historic" and revealed that it concerns all areas of cooperation between the two countries, including in the field of defense.
“Today we are not just talking about the Zangezur corridor, which will connect Azerbaijan and Turkey by road and rail, but we are also taking practical steps,” the Azeri leader said, Haqqin.az reports.
According to Turkish media reports, Aliyev said the document mentions the opening of "a new transport line".
The Armenian side has repeatedly denied being involved in negotiations for the provision of a "corridor" to Azerbaijan, stressing that they have only agreed to unblock transport communications in the region.