Ադրբեջանում նախատեսում են սեպտեմբերի 5-ին առաջին թեստային թռիչքն իրականացնել Վարանդայի (Ֆիզուլիի) նորակառույց օդանավակայանից։ Այդ մասին հայտարարել է «Ադրբեջանական ավիաընկերություններ» ՓԲԸ-ի ներկայացուցիչ Վալեխ Ամիրասլանովը։
«Այդ օրվան ընդառաջ շահագործման կհանձնվի թռիչքուղին, կտեղադրվեն աերոնավիգացիոն սարքավորումներ, կավարտվի նաև կառավարման աշտարակի կառուցումը, ինչը թույլ կտա թռիչքներ իրականացնել ըստ ICAO-ի և IATA-ի չափանիշների»,-ասել է նա, գրում է Haqqin.az-ը։
Ամիրասլանովը նշել է, որ օդանավակայանի շենքի կառուցման համար տարածքը պետք է մաքրվի ականներից և որ այդ աշխատանքները շուտով կավարտվեն։

В Азербайджане планируют, что первый тестовый полет в новом аэропорту карабахской Варанды (Физули) будет выполнен 5 сентября. Об этом журналистам сообщил представитель ЗАО «Азербайджанские Авиалинии» (AZAL) Валех Амирасланов.
«К этой дате будет сдана в эксплуатацию взлетно-посадочная полоса, установлено аэронавигационное оборудование, завершено строительства Вышки УВД, оснащенной автоматизированными системами, что позволит начать полеты в аэропорт в Физули в соответствии со стандартами ICAO и IATA. К этой же дате будет частично завершено строительство аэровокзального комплекса», – заявил он, пишет Haqqin.az.
Амирасланов добавил, что в скором будущем ожидается завершение работ по очистке территории аэровокзального комплекса от мин.