Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության Խորհրդարանական վեհաժողովը (ՀԱՊԿ ԽՎ) մտադիր է գործընկեր պետությունների ինստիտուտ ստեղծել, որոնք խորհրդատվական ձայնի իրավունք կստանան։ Այդ մասին հայտարարել է ՀԱՊԿ ԽՎ նախագահ, ՌԴ Պետդումայի խոսնակ Վյաչեսլավ Վոլոդինը։
ՌԴ Պետդումայի ԱՊՀ գծով կոմիտեի ղեկավար Լեոնիդ Կալաշնիկովն ասել է, որ նոր ձևաչափով հետաքրքրվում են շատ երկրներ, սակայն միայն երկուսին է նշել՝ Ադրբեջանին ու Պակիստանին, գրում է ՌԻԱ Նովոստին։
«Որպես կանոն, այդ մասին ընդունված չէ ասել։ Օրինակ, նույն Պակիստանը վաղուց էր ուզում որպես դիտորդ ներգրավվել, և այժմ, կարող է մասնակցել որպես գործընկեր»,-ասել է նա՝ հավելելով, որ դիտորդների և գործընկերների իրավունքները տարբերվելու են։
Ըստ Վոլոդինի, ՀԱՊԿ գործընկերոջ պաշտոնական կարգավիճակը պետություններին «լրացուցիչ հնարավորություններ կտա կազմակերպության սկզբունքները կիսող երկրների հետ փոխգործակցության ակտիվացման համար և կհեշտացնի միջազգային հարթակներում հավաքական օրակարգի առաջմղման և պաշտպանության» համակարգումը:
Գործընկեր անդամները նաև կկարողանան մասնակցել փաստաթղթերի նախապատրաստմանը և հավաքական որոշումների մշակմանը։
Այժմ ՀԱՊԿ ԽՎ-ում, անդամներից բացի, կան միայն դիտորդ երկրներ՝ Աֆղանստանը, Սերբիան։ Հայաստանը կազմակերպության հիմնադիր պետություն է և վետոյի իրավունք ունի։

7 Июль 2021 - 12:16 AMT
Парламентская ассамблея Организации Договора о коллективной безопасности (ПА ОДКБ) планирует учредить институт государств – партнеров ПА ОДКБ, которые получат право совещательного голоса. Об этом заявил председатель ПА ОДКБ, спикер Госдумы РФ Вячеслав Володин.
«Партнеры получат право совещательного голоса, участия в подготовке документов и выработке коллективных решений», – сказал он на заседании Совета организации, пишет РИА Новости.
В разговоре с журналистами после заседания глава думского комитета по делам СНГ Леонид Калашников отметил, что интерес к новому формату проявляют многие страны, но назвал лишь две из них – Азербайджан и Пакистан.
«Как правило, об этом не принято рассказывать. Например, тот же Пакистан давно хотел быть и в качестве наблюдателя, и теперь, может быть, в качестве партнера», – сообщил он, уточнив, что набор прав наблюдателей и партнеров будет различаться.
По словам Володина, предоставление статусов наблюдателей и партнеров в ОДКБ «дает дополнительные возможности для активизации межпарламентского взаимодействия со странами и международными организациями, разделяющими наши принципы в работе».