ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատն ընդունել է կոնգրեսական Ֆրենկ Փալոունի ներկայացրած փոփոխությունը, որը դադարեցնում է ԱՄՆ-ի ռազմական ֆինանսական օգնությունն Ադրբեջանին:
Փալոունի ներկայացրած փոփոխության մեջ ասված է. «Միջազգային ռազմական կրթություն և ուսուցում», ինչպես նաև «Արտաքին ռազմական ֆինանսավորման ծրագրի» միջոցով հատկացվող որևէ ֆինանսավորում չի տրամադրվելու Ադրբեջանին, գրում է «Ամերիկայի ձայնը»:
Դրույթը չի արգելափակում հայեցողական ռազմական տեխնիկայի տրամադրումը, որը կարող է փոխանցվել Պաշտպանության դեպարտամենտի կողմից ԱՄՆ-ի օրենքների 333-րդ հոդվածի համաձայն:
Ինչպես տեղեկացրել են Ամերիկայի հայ դատի հանձնախմբի վաշինգտոնյան գրասենյակից, այժմ աշխատանքներ են տարվում նաև այդ ուղղությամբ:
Կոնգրեսի հայկական հարցերով հանձնախմբի համանախագահ Փալոունը ողջունել է Փոփոխությունների մասին հուլիսի 28-ին Պալատի կողմից կայացված որոշումը:
Բանաձևն այժմ պիտի փոխադրվի Սենատ, որից հետո պիտի դրվի նախագահ Ջո Բայդենի սեղանին: Ինչպես Արևմտյան Ամերիկայի հայ դատի գրասենյակի տնօրեն Արմեն Սահակյանն ասել է, որ «գլխավոր քայլը Ներկայացուցիչների պալատի լիագումար նիստում դրա հաստատումն էր»:

29 Июль 2021 - 09:48 AMT
Палата представителей США приняла внесенную конгрессменом Фрэнком Паллоне поправку, согласно которой США приостанавливают военную помощь Азербайджану. Об этом сообщает Армянский национальный комитет Америки (АНКА).
До принятия поправки Паллоне выступил с заявлением, в котором представил провокационные действия азербайджанских вооруженных сил на участке Гегаркуника армяно-азербайджанской границы, совершенные 28 июля, в результате которых были убиты 3 армянских военнослужащих.
В изменении, представленном Фрэнком Паллоне, говорится: «Азербайджану не будет предоставляться финансирование ни через программу «Международного военного образования и обучения», ни через программу «Внешнее военное финансирование».
Отмечается, что это положение не блокирует предоставление дискреционной военной техники, которая может быть передана Департаментом обороны в соответствии со статьей 333 законов США.
Как сообщили в вашингтонском офисе АНКА, сейчас ведутся работы и в этом направлении.
Теперь резолюция должна быть представлена ​​в Сенат, после чего она будет передана президенту Джо Байдену. Как сказал директор Армянского национального комитета Западной Америки Армен Саакян, «главным шагом было одобрение резолюции на пленарном заседании Палаты представителей».