ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը, պատասխանելով Ադրբեջանի և Թուրքիայի համատեղ թյուրքական բանակ ստեղծելու մտադրության մասին հարցին, հայտարարել է, որ այդ երկրները երկկողմ կապերն են զարգացնում՝ նրանց ինքնիշխան իրավունքն է։
Նա հույս է հայտնել, որ Ադրբեջանի և Թուրքիայի հարաբերությունների զարգացումը չի լինի ի վնաս տարծաշրջանային կայանության, գրում է ՌԻԱ Նովոստին։
«Կարևոր է, որ դա չլինի ի վնաս տարածաշրջանի կայունության և կանխատեսելիությանը։ Այդ առումով մենք մշտական շփումների մեջ ենք և թուրք, և ադրբեջանցի գործընկերների հետ»,-ասել է Պեսկովը՝ հավելելով, որ Կրեմլին հայտնի չէ այդ հարցի շուրջ գործադիր իշխանության՝ Թուրքիայի կամ Ադրբեջանի նախագահների հայտարարությունների մասին։
Թուրքիան և Ադրբեջանը բանակցում են համատեղ թյուրքական բանակի ստեղծման շուրջ։ Այդ մասին հայտարարել է Թուրքիայի Մեծ ազգային ժողովի նախագահ Մուստաֆա Շենթոփը։
Ըստ նրա, պայմանավորվածությունների շրջանակում, այդ թվում անցկացվում են երկու երկրների համատեղ զորավարժություններ։

Russia hopes that the development of relations between Azerbaijan and Turkey will not be at the expense of stability in the region, Kremlin spokesperson Dmitry Peskov said Thursday, July 29, RIA Novosti reports.
Peskov's comments came after the speaker of the Turkish parliament, Mustafa Sentop, said that Turkey and Azerbaijan were negotiating the establishment of a joint Turkic army.
"Of course, Azerbaijan and Turkey are developing bilateral ties. Again, this is a sovereign matter. It is important that this does not go to the detriment of the atmosphere of stability and predictability in the region," Peskov told reporters on Thursday.
"In this regard, we have regular contacts with both Turkish and Azerbaijani partners."
Peskov added that the Kremlin is not aware of any statements by the Presidents of Turkey or Azerbaijan on the matter.