Գիտնականները հերքել են այն միֆը, թե կորոնավիրուսի դեմ պատվաստանյութը չբերություն է առաջացնում։ Արդեն մի քանի ամիս է նման պնդումներ են շրջանառվում սոցցանցերում, ընդ որում, խոսվում է ինչպես կանանց, այնպես էլ տղամարդկանց վերարտադրողական ունակությունների համար վտանգների մասին, գրում է Deutsche Welle-ն։
Նշվում է, որ նման մտավախություններին սոցցանցերում նաև կենսաբանական բացատրություն է տրվում՝ պատվաստանյութի ազդեցության արդյունքում հակամարմինները, իբր, կարող են ոչ միայն ոչնչացնել կորոնավիրուսը, այլ նաև հարված են հասցնում սպիտակուցին, որը մասնակցում է արգանդում ընկերքի ձևավորմանը։
Գիտնականները հատուկ հայտարարության մեջ նշում են, որ, եթե նման ենթադրությունները տեղին են, ապա «Covid-19-ն էլ կհանգեցներ դրան այս կամ այն չափով»։ Հայտարարությունը ստորագրել են Եվրոպական վերարտադրողական իմունոլոգիայի ընկերակցության նախագահ, Յենայի համալսարանական հիվանդանոցի ընկերքի լաբորատորիայի ղեկավար Ուդո Մարքերտը և նրա գործընկեր՝ Յենայի համալսարանական հիվանդանոցի ծննդատան տնօրեն և Գերմանիայի պերինատալ բժշկության ընկերակցության փոխնախագահ Էքքեհարդ Շլոյսները։
«Ընկերքի ուսումնասիրության և վերարտադրողական բժշկության տեսակետից այդ տարածված պնդումները բոլորովին անհիմն են»,-նշում են բժիշկները և հորդորում կանանց պատվաստվել։
Սակայն, նշվում է, որ անհիմն եզրակացություններն ու կեղծ հայտարարություններն այս հարցում հուզում են նաև տղամարդկանց։ Սոցցանցերում նաև լուրեր են տարածվում տղամարդկանց ֆերտիլության վրա պատվաստանյութերի բացասական ազդեցության մասին։ ԱՄՆ-ում անցկացված հետազոտության արդյունքները, սակայն, վկայում են՝ գիտնականներն ուսումնասիրել են 45 տղամարդու սերմնահեղուկը մՌՆԹ-պատվաստանյութով պատվաստումից առաջ և հետո և չեն կարողացել ոչ մի բացասական ազդեցություն գտնել տղամարդու վերարտադրողական ֆունկցիայի վրա։

9 Август 2021 - 12:47 AMT
Ученые опровергли миф, что вакцинация от Covid-19 вызывает бесплодие как у мужчин, так и у женщин. Подобные мифы циркулируют в соцсетях уже нескольких месяцев. Сначала утверждалось, что женщины, в частности, должны опасаться за свои репродуктивные способности, чему даже давалось биологическое объяснение: антитела, образовавшиеся в результате действия вакцины, могут не только уничтожить коронавирус, но и наносят удар по белку, который участвует в образовании плаценты в матке.
Как заявляют ученые, если верны предположения, что вызванный использованием вакцины иммунный ответ может привести к бесплодию, то «заболевание Covid-19 также или даже в большей степени привело бы к нему». Специальное заявление опубликовали Удо Маркерт, руководитель лаборатории плаценты в Университетской больнице Йены и президент Европейского общества репродуктивной иммунологии и его коллега Эккехард Шлойсснер, директор роддома Йенской университетской больницы и вице-президент Немецкого общества перинатальной медицины, пишет Deutsche Welle.
«С точки зрения исследования плаценты и репродуктивной медицины эти утверждения, которые сейчас широко распространены, совершенно необоснованны», – подчеркивают врачи и рекомендуют женщинам пройти вакцинацию.
Новости о негативном влиянии прививок на мужскую фертильность также активно распространяются в соцсетях. Однако результаты одного из исследований, проведенного в США, свидетельствуют о другом: ученые изучили сперму 45 мужчин до и после вакцинации мРНК-вакциной и не смогли найти никакого отрицательного воздействия вакцинации на репродуктивные способности мужчин.
«Мы не смогли найти ни у одного из обследованных мужчин того, чтобы вакцинация оказала какое-либо влияние на качество спермы», – говорит Даниэль Нассау, уролог и один из авторов исследования. Он уверен, что большее количество испытуемых не изменило бы результат.