Կայացել է Հայ ձեռնարկատերերի ասոցիացիայի կազմակերպած՝ Buissup կոնֆերանսը, որին որպես բանախոս նաև հրավիրված էր Վիվա-ՄՏՍ ընկերության գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը: Կոնֆերանսին մասնակցել է մոտ 300 երիտասարդ: Նրանք հնարավորություն են ստացել բացահայտելու Վիվա-ՄՏՍ-ի ընկերության հաջողության գաղտնիքներն ու ծանոթանալու ընկերության հիմնադրման և անցած ուղու պատմությանը:
Մոտ 16 տարի է, ինչ Վիվա-ՄՏՍ-ը գործում է հայաստանյան շուկայում՝ իր բաժանորդներին ապահովելով ոչ միայն հեռահաղորդակցության, այլև թվային համալիր ծառայություններով: Տարիների ընթացքում, Վիվա-ՄՏՍ-ը գրանցել է թե՛ մի շարք հաջողություններ, թե՛ հաղթահարել դժվարություններ՝ կարողանալով կառուցել կենսունակ ու օրինակելի ընկերություն:
«Առանց դժվարությունների անհնար կլիներ գրանցել հաջողություններ: 16 տարի շարունակ մեր ընկերությունը հանդիպել է տարատեսակ դժվարությունների, բայց այդ տարիները դարձել են կայուն ու աստիճանական աճի տարիներ՝ օգնելով կառուցել այն ընկերությունը, որի գործունեության ականատեսն եք այսօր»,- երիտասարդներին ասել է Վիվա-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
«2020 թվականին՝ Covid-19 համավարակից ընդամենը մի քանի ամիս առաջ մենք փոխեցինք ընկերության կորպորատիվ տարբերանշանը՝ այպիսով շեշտադրելով ընկերության ռազմավարական ուղղվածությունը դեպի երիտասարդությունն ու թվային աշխարհը: Այսօր մենք գտնվում ենք թվային փոխակերպման փուլում և առաջարկում ենք շատ ավելին, քան բջջային ծառայություններ: Մենք առաջարկում ենք տարատեսակ հավելվածներ, փաթեթներ, ֆինանսավճարային գործիքներ, կորպորատիվ լուծոմներ, ամպային ծառայություններ: Մեծ պահանջարկ են վայելում հեռավար աշխատանքի համար նախատեսված լուծումները»,-նշել է նա:
Յիրիկյանը ներկայացրել է մի շարք գործիքներ, որոնք օգնում են ընկերությանը մշտապես մնալ առաջատարն այնպիսի մրցակցային ոլորտում, ինչպիսին տեղեկատվական ու հեռահաղորդակցային տեխնոլոգիաներն են: «Մենք ստիպված ենք ձեռքը միշտ պահել զարկերակին: Այլ կերպ ասած՝ մենք չենք կարող շատ երկար մնալ մի կետում»,-ասել է նա:
«Երբ ասում եմ «Մենք», նկատի ունեմ Վիվա-ՄՏՍ-ի թիմը՝ ընտանիքը: Մեր ընկերության կարևոր ձեռքբերումը մարդիկ են՝ արժեք ստեղծող բանիմաց մասնագետներ ու թիմային խաղացողներ: Իմ թիմակիցները հասկանում են Վիվա-ՄՏՍ-ի ռազմավարական կարևորությունը երկրի տնտեսության համար և առաքելությունը՝ որպես կորպորատիվ մշակույթ տարածող ընկերություն», ասել է Ռալֆ Յիրիկյանը:
Իր ելույթի ընթացքում Յիրիկյանն իր փորձով և գիտելիքով ոգևորել է երիտասարդ ապագա գործարարներին՝ հորդորելով հավատալ այն արժեքին, որը ցանկանում են ստեղծել և միշտ փորձել լինել նորարար:
«Աշխարհը փոխակերպվում է կայծակնային արագությամբ, իսկ նորարար գաղափարների պահանջն աճում է էլ ավելի արագ, ուստի այդ ճանապարհին կարևոր է հասկանալ, թե որքանո՞վ է ձեր միտքը պատրաստ համահունչ լինել այդ փոփոխություններին: Իսկ նման փոփոխություններին համընթաց քայլելու համար տեխնիկական գիտելիքը հաճախ բավարար չէ: Աշխատե՛ք ձեր ինքնության ու մասնագիտական զարգացման ուղղությամբ, ձեռք բերեք առաջնորդելու կարողություն և հավատարիմ մնացեք ձեր արժեքներին»,- ամփոփել է Ռալֆ Յիրիկյանը:
Հայաստանում գործարարության ոլորտը տարեցտարի էլ ավելի է գրավում երիտասարդների ուշադրությունը և այսպիսի կոնֆերանսները հիանալի հնարավորություն են ընձեռում երիտասարդներին՝ բացահայտելու և կերտելու բիզնեսի հաջողության իրենց բանաձևը:

Viva-MTS General Manager Ralph Yirikian was invited to deliver remarks a keynote speaker at Buissup Conference organized by the Association of Armenian Entrepreneurs in Yerevan on August 7.
The conference was attended by around 300 young people, who had an opportunity to discover the secrets of Viva-MTS’ success and get a closer look at the Company’s history and path.
For about 16 years now Viva-MTS operates in the Armenian market offering its subscribers telecommunications services as well as comprehensive digital solutions. In the course of many years, Viva-MTS has overcome difficulties in as much as it has successfully reached goals building a viable and exemplary enterprise.
“Success would be impossible without hardships. Our Company has encountered all sorts of difficulties throughout these 16 years, but those have been years of sustainable and gradual growth helping us build a company that you know today,” Yirikian said.
“In 2020 only a couple of months before to the Covid-19 outbreak we changed the corporate logo of the Company putting a particular stress on its strategic direction towards the youth and the digital world. Today we are in the stage of digital transformation and offer much more than mobile services. We offer a variety of applications and packages, financial and payment instruments, corporate solutions, and cloud services. Solutions for remote work are also of high demand.”
Yirikian also shared about a number of instruments, which are helpful in retaining leadership in a competitive industry such as the information and telecommunication technologies. “We have to keep our hand on the pulse on a permanent basis. In other words, we cannot stay at one point for too long.”
“When I say ‘Us’, I mean Viva-MTS team – the Family. One of the most valuable assets of our Company is the people, qualified team-player professionals creating value. People in my team clearly understand Viva-MTS’ strategic importance for the country’s economy and its mission as a company bringing in corporate culture.”
Yirikian’s expertise and knowledge, which he shared in the speech inspired the future young entrepreneurs to believe in the values, which the latter want to create and to always strive to be innovative.
“The world transforms in a speed of light, and the demand for innovative ideas accelerates; that is why it is fundamental to assess how ready your mind is to face those transformations. But too often technical knowledge is not enough to keep the pace with the changes. Work on your identity and develop professionally, master leadership skills and stay faithful to your values,” Ralph Yirikian concluded.
The entrepreneurship is getting more and more attractive for young people in Armenia, and this type of conferences are a wonderful opportunity for them to discover and develop their own formula of success.