Հայաստանի առաջատար բջջային օպերատոր Վիվա-ՄՏՍ-ի ֆինանսական դուստր ձեռնարկության՝ ՄոբիԴրամ-ի, «Ֆյուչր Փեյմենթ Սիսթեմս» ընկերության և Ակբա բանկի համագործակցության շրջանակում գործարկվել է JustQR անհպում վճարումների ֆինանսական նորարարական համակարգը:
Այսուհետ ՄոբիԴրամ հավելվածի օգտատերերն ունեն հնարավորություն` կատարելու վճարումներ բազմաթիվ խանութներում և ժամանցի վայրերում անմիջապես սմարթֆոնից` ՄոբիԴրամ բջջային հավելվածի միջոցով՝ օգտագործելով JustQR նորարարական համակարգը: Պարզապես անհրաժեշտ է սեղմել ՄոբիԴրամ բջջային հավելվածում ներդրված QR վճարումներ կոճակը և QR կոդը սքանավորելուց հետո կատարել վճարումը:
«Այսօր մեր առօրյան գրեթե լիովին փոխակերպվել է թվայինի: Այլևս կանխիկ գումար ունենալը պարտադիր չէ, քանի որ թվային գումարը դարձել է վճարումների ամենաակտուալ և հարմար տարբերակը: Ներդնելով JustQR վճարային գործիքը ՄոբիԴրամ բջջային հավելվածում՝ մենք փորձել ենք ավելի հեշտացնել առօրյան՝ վայրկյանների ընթացքում անհպում վճարումներ կատարելու շնորհիվ», – ասել է ՄոբիԴրամ-ի գլխավոր տնօրեն Կիմ Ավանեսյանը:
«Վիվա-ՄՏՍ-ի ֆինանսական դուստր ընկերություն ՄոբիԴրամ-ն առաջարկում է բազմաթիվ ֆինանսավճարային գործիքներ՝ անմիջապես բջջային հեռախոսից: Թվային փոխակերպման կարևորագույն պայմաններ են նորարարությունն ու ժամանակին համընթաց քայլելը: Կպատկերացնեի՞ք, որ կգա մի օր, երբ խանութում գնումներ կատարելիս կանխիկ վճարում կատարելն այլևս պարտադիր չի լինի: Փոխարենը, հնարավոր կլինի կատարել անհպում վճարում՝ սքանավորելով QR կոդը բջջային դրամապանակից: ՄոբիԴրամ-ի, JustQR-ի և Ակբա բանկի համագործակցության արդյունքում ստեղծված թվային նոր գործիքը շատ հարմարավետ է ու լայն կիրառման մեծ հեռանկար ունի»,- ասել է Վիվա-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
«Ուրախ ենք Վիվա-ՄՏՍ-ի ֆինանսական դուստր ձեռնարկություն «ՄոբիԴրամի» և «Ֆյուչր Փեյմենթ Սիսթեմս» ընկերության հետ համատեղ հայտարարել QR կոդով վճարումների նոր համակարգի մասին: Սա տարբերվում է ներկայումս գոյություն ունեցող համակարգերից: Համակարգը կոչվում է «JustQR» և մենք վստահ ենք, որ այն ուրախությամբ կընդունվի»,- նշել է Ակբա բանկի գլխավոր գործադիր տնօրեն Հակոբ Անդրեասյանը:
QR կոդի միջոցով վճարումներ կատարելու առավելություններն են՝
• ամբողջությամբ անհպում վճարում, ինչը չափազանց կարևոր է ներկա համաճարակի իրավիճակում,
• QR կոդի միջոցով վճարումներ կատարելիս հաճախորդը կարող է ընտրել ՄոբիԴրամ-ի հաշիվը կամ ՄոբիԴրամ բջջային հավելվածին կցված իր ցանկացած բանկային քարտը,
• հաճախորդը կարող է օգտվել պարբերաբար իրականացվող cashback ակցիաներից, որն իրենից ներկայացնում է գումարի ակնթարթային վերադարձ ՄոբիԴրամ–ի հաշվին՝ վճարված գումարի որոշակի տոկոսի չափով:
«QR կոդի միջոցով վճարումներ կատարելու համար պահանջվող ժամանակը ոչ ավելին է, քան բանկային քարտի միջոցով վճարման դեպքում», – հավելել է Կիմ Ավանեսյանը:
QR կոդի միջոցով վճարումները հնարավոր է կատարել այն խանութներում և ժամանցի վայրերում, որտեղ տեղադրված են բանկային քարտեր սպասարկող INGENICO POS տերմինալները և փակցված է JustQR համակարգով վճարում կատարելու մասին տեղեկատվական վահանակը:
Միջոցառման ընթացքում JustQR համակարգի նախագծող Կոնստանտին Սարոյանը ներկայացրել է համակարգի աշխատանքի հիմնական սկզբունքներն ու առանձնահատկությունները. «Առանձնահատկությունները մի քանիսն են. EMV միասնական ստանդարտի օգտագործումը, դինամիկ QR-ի կիրառումը, ինչպես նաև այն, որ վաճառքի կետերում բիզնես-գործընթացների փոփոխություն չի ենթադրվում, այն է՝ շարունակում են օգտագործվել այն նույն POS տերմինալները, որոնցով իրականացվում են քարտային գործարքներ: Այսինքն՝ լրացուցիչ որևիցե ծախս բանկի կամ վաճառակետի կողմից չի ենթադրվում: Հաջորդ առավելությունը տարածման դյուրին լինելն է ու մատչելիությունը, քանի որ QR կարող է կիրառվել ցանկացած սմարթֆոնի վրա: Կարևոր առանձնահատկություններից է նաև այն, որ JustQR համակարգը լիովին համապատասխանում է անվտանգության ամենաբարձր ստանդարտներին ու այս առումով չի զիջում քարտային գործարքներին»:

JustQR, а financial system of contactless payments, has been launched as a result of cooperation between the financial subsidiary of the leading mobile operator of Armenia Viva-MTS, MobiDram, the company Future Payments Systems and Acba Bank.
From now on, the premium customers of MobiDram will get to make payments in stores and entertainment venues directly from their smartphones through the mobile application MobiDram, using the innovative system JustQR. One just has to click the button “JustQR payments” in the MobiDram mobile application and make a payment after scanning the QR-code.
“Our daily lives are almost completely transformed into digital. It’s not necessary to have money in cash anymore, as digital money has become the most relevant and convenient option for payments. By introducing the payment tool JustQR in the mobile wallet MobiDram, we have tried to make everyday life easier by making non-touch payments in seconds,” Kim Avanesyan, MobiDram General Director, said.
“The financial subsidiary of Viva-MTS “MobiDram” offers many payment tools directly from mobile phone. Innovation and keeping pace with time are the key conditions for digital transformation. Could you imagine the day when cash will no longer be required when shopping in a store, and instead, it would be possible to make contactless payments by scanning the QR-code from your mobile wallet? The new digital tool, created as a result of cooperation between “MobiDram”, JustQR and “Acba Bank”, is very convenient and has a great potential for wide application,” said Viva-MTS General Manager Ralph Yirikian.
“We are pleased to launch the system JustQR jointly with Viva-MTS Financial Subsidiary MobiDram and Future Payment Systems. Acba Bank has long been working to reduce the use of cash amid the epidemic. Through this cooperation with our partners, we are taking a step forward. I hope that the system JustQR will fully serve the intended purpose,” said Hakob Andreasyan, the CEO of “Acba Bank”.
The advantages of making payments via QR-code are:
• complete contactless payment exclusively via smartphone, which is extremely important in the current epidemic situation;
• when making payments via QR-code, the customer can choose the MobiDram account or any of his bank cards attached to the MobiDram mobile application;
• The customer can use regular cashback promotions, which are instant refunds to the MobiDram account with a certain percentage of the amount paid.
“The time required to make payments via QR-code is not more than in case of payment by a bank card,” added Kim Avanesyan.
Payments via QR-code can be made in shops and entertainment places where “INGENICO POS” terminals, serving bank cards are located and where an information board on making payments through the system JustQR is posted.
During the event, JustQR system designer Konstantin Saroyan presented the main principles and features of the system. "There are several features. The use of the common EMV standard, the use of dynamic QR, as well as the fact that there is no change in business processes at points of sale, that is, the same POS terminals with which card transactions are carried out continue to be used. That is, no additional costs are assumed by the bank or point of sale. Another advantage is ease of distribution and affordability, as QR can be applied to any smartphone. One of the important features is that the JustQR system fully complies with the highest security standards and in this respect is not inferior to card transactions”.