Ադրբեջանն ու Թուրքիան համատեղ զորավարժություններ են սկսել Քաշաթաղի շրջանում։ Մարտավարական զորավարժությունները կուղեկցվեն մարտական հրաձգությամբ, գրում է Haqqin.az-ը Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության վրա հղումով։
Զորավարժությունների հիմնական նպատակը փոխգործակցության կատարելագործումն է և մարտական համադրումը մարտական գործողությունների ժամանակ, այդ թվում հրամանատարների շրջանում՝ ռազմական որոշումներ կայացնելու և ստորաբաժանումների կառավարման հմտությունների զարգացումը։
Նշվում է, որ հատուկ ուշադրություն է հատկացվում արդիական ռազմատեխնիկայի և ռազմական այլ միջոցների կիրառմանը ռելիեֆային բարդ պայմաններում։
44-օրյա պատերազմից հետո Թուրքիան և Ադրբեջանն արդեն բազմաթիվ համատեղ զորավարժություններ են անցկացրել ինչպես Թուրքիայի տարածքում, այնպես էլ՝ Ադրբեջանի հսկողության տակ գտնվող տարածքներում։

Согласно заключенному между Азербайджаном и Турцией соглашению о сотрудничестве в военной сфере, в оккупированном Баку Лачинском (Кашатагском) районе Карабаха начались совместные тактические учения с боевой стрельбой. Об этом сообщает министерство обороны Азербайджана.
Отмечается, что основной целью учений стало совершенствование взаимодействия и боевого слаживания при проведении боевых операций, в том числе развитие навыков командиров по принятию военных решений и управлению подразделениями.
Особое внимание уделено повышению навыков использования современной боевой техники и других военных средств в сложных рельефных условиях.
После войны в Нагорном Карабахе Азербайджан и Турция периодически проводят совместные военные учения.