Հայազգի գործարար և բարերար Նուբար Աֆեյանի Moderna դեղագործական ընկերությունն աշխատում է միաժամանակ կորոնավիրուսից և գրիպից պաշտպանող պատվաստանյութի վրա։ Այդ մասին հայտնել է ընկերության մշակումների և հետազոտությունների գծով գործադիր տնօրեն Ստեֆան Բանսելը։
Ըստ նրա, ընկերության գերակայությունն այժմ ռեսպիրատոր հիվանդությունների դեմ պատվաստանյութի ստեղծումն է։ Մշակվող պատվաստանյութը մշտապես կթարմացվի ըստ առկա շտամերի, գրում է Reuters-ը։
Ակնկալվում է, որ Moderna-ի նոր պատվաստանյութը միաբաղադրիչ կլինի։
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Դեղամիջոցների եվրոպական գործակալությունը հավանություն է տվել կորոնավիրուսի դեմ Moderna-ի պատվաստանյութի կիրառմանը դեռահասների համար՝ 12 տարեկանից սկսած։

Американская фармацевтическая компания Moderna, основателем которой является инженер армянского происхождения Нубар Афеян, занимается разработкой вакцины, которая будет одновременно защищать от коронавируса и сезонного гриппа. Об этом рассказал главный исполнительный директор по разработкам и исследованиям компании Стефан Бансель.
По его словам, главным приоритетом компании в настоящее время является выведение на рынок вакцины против респираторных заболеваний. Разрабатываемый препарат будут постоянно обновлять в соответствии с имеющимися штаммами, пишет Reuters.
Ожидается, что вакцина от Moderna будет однокомпонентной.
Ранее сообщалось, что Европейское агентство по лекарственным средствам одобрило использование вакцины Moderna от коронавируса для подростков, начиная с 12 лет.