Իրանի ԱԳՆ-ն, անդրադառնալով ադրբեջանա-թուրքական համատեղ զորավարժությանը Կասպից ծովում, հիշեցրել է, որ կոնվենցիայով ոչ կասպյան պետության զորքերի ներկայությունն արգելվում է։
Պատասխանելով զորավարժության մասին հարցին՝ Իրանի ԱԳՆ ներկայացուցիչ Սաիդ Հաթիբզադեն հայտարարել է, որ «Կասպից ծովի իրավական կարգավիճակի մասին» կոնվենիցան հստակ պատասխան է տալիս դրան, գրում է Sputnik Արմենիան։
Նա նշել է, որ Կասպից ծովի ավազանի բոլոր 5 երկրները՝ ՌԴ-ն, Իրանը, Ադրբեջանը, Ղազախստանը, Թուրքմենստանը, պայմանավորվել են, որ այլ պետությունների ռազմական ներկայությունն անօրինական է։ Ըստ նրա, «հարցը քննարկվում է ԱԳՆ-ում»։
Սեպտեմբերի սկզբին Ադրբեջանն ու Թուրքիան համատեզ զորավարժություններ են անցկացրել Կասպից ծովում՝ ստորջրյա հարձակման և պաշտպանության գործողությունների մշակմամբ։

Iranian Foreign Ministry spokesperson Saeed Khatibzadeh has weighed in on the joint Turkish-Azerbaijani naval special forces drills along the shoreline of the Caspian Sea, describing Turkey's military presence in the area as "illegal."
"According to the Convention on the Legal Status of the Caspian Sea, no foreign state, except for the five coastal states, should have an army here," Khatibzadeh was quoted as saying Minval.az on Monday, September 13.
"Turkey's military presence in the Caspian Sea is illegal. We are investigating [the matter] through the Ministry of Foreign Affairs."
The convention grants jurisdiction over 24 km of territorial waters to each neighboring country, plus an additional 16 km of exclusive fishing rights on the surface, while the rest is international waters.