Հայաստանը պատրաստվում է Վրաստանի տարածքով նոր ինտերնետային մալուխ անցկացնել։ Այդ մասին բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Վահագն Խաչատուրյանն ասել է Sputnik Արմենիային տված հարցազրույցում։
Նրա խոսքով` այս որոշման համար հիմք է հանդիսացել ոչ միայն տեղեկատվական անվտանգության խնդիրը, այլև այն հանգամանքը, որ Բուլղարիայից Վրաստան եկող մալուխի սպասարկման մեջ նաև ադրբեջանական ընկերություն է ներգրավված։ Բանն այն է, որ վրացական ոչ պաշտոնական աղբյուրների համաձայն, մալուխը սպասարկող Caucasus Online ընկերությունը վաճառվել է ադրբեջանական Nexol Holding ընկերությանը:
«Օպերատորների մեջ կա նաև ադրբեջանական կողմ։ Մենք պատերազմի ժամանակ որոշակի խնդիր ունեցանք։ Մենք սա գիտենք և արդեն հետաքրքրվել ենք, որ հնարավորություն կա նոր մալուխ անցկացնելու` Սև ծովի հատակով դեպի Վրաստան ու Հայաստան»,– ասել է Խաչատուրյանը։
Նոր մալուխը, նախարարի հավաստմամբ, արդեն զերծ կլինի ադրբեջանական ցանկացած միջամտությունից և կունենա առանձին, անկախ օպերատոր, ընդ որում` չի բացառվում, որ օպերատորը լինի հայկական ընկերություն։
«Կախված է նրանից, թե վրացական կողմը ինչ ձևով կցանկանա մասնակցել։ Այսօր իրենց հետ բանակցություններ չկան, բայց մենք կարող ենք բանակցել, և եթե ցանկություն լինի, կարող ենք նաև համատեղ իրականացնել այդ օպերատորական կառավարման աշխատանքը»,– ասել է Խաչատուրյանը։
Ինչ վերաբերում է ծրագրի ֆինանսական կողմին, նախարարի խոսքով` հանուն տեղեկատվական անվտանգության ապահովման` ՀՀ կառավարությունը չի խուսափում նաև սեփական միջոցներով իրականացնելու նախագիծը, բայց չի բացառվում, որ այդ նպատակի համար կօգտագործվի Եվրոպական միության կողմից առաջիկա 5 տարիների համար Հայաստանին հատկացվելիք 2.6 մլրդ եվրո աջակցությունը։
«Շատերը կարծում են, որ դա պարզապես գրանտ է լինելու։ Դա գրանտ չէ, մի մասը կարող է վարկ լինել, մի մասը` այլ եղանակով։ Մենք առաջարկեցինք, որ այդ հարցը քննարկենք ԵՄ–ի հետ, որովհետև դա Արևելյան գործընկերության տրամաբանության մեջ է։ Այսինքն` Եվրոպա, Հայաստան, Վրաստան ստանում են անկախ ինտերնետային մալուխ, որը կապահովի մեր անվտանգությունը»,– ասել է նախարարը։
Հայստանի ինտերնետ թրաֆիկի շուրջ 80 տոկոսն անցնում է Վրաստանի տարածքով։
2020թ–ի արցախյան 44-օրյա պատերազմի օրերին Հայաստանի ինտերնետային կապն ապահովող մալուխը մի քանի անգամ վնասվել էր։ Առաջին վնասվածքը հայտնաբերվել էր դեռ սեպտեմբերի 28-ին Վրաստանի Մառնեուլի շրջանի Սադախլո գյուղում։ Վրացական կողմի պարազաբանմամբ` այս մալուխն ապահովում է ինչպես այդ շրջանի ինտերնետային կապը, այնպես էլ Հայաստանի ինտերնետ տրաֆիկը։

Армения намерена провести через Грузию новый интернет-кабель. Об этом сообщил министр высокотехнологической промышленности Ваагн Хачатурян, пишет Sputnik Армения.
Решение исходит из соображений обеспечения информационной безопасности страны и обусловлено, в частности, тем, что контрольный пакет акций компании Caucasus Online, обслуживающей кабель из Болгарии в Грузию (51%), был продан азербайджанской компании Nexol Holding.
«Среди операторов представлена и азербайджанская сторона. Во время войны у нас были определенные проблемы. Мы это знаем и уже поинтересовались, возможно ли проложить новый кабель по дну Черного моря к Грузии и Армении», – отметил Хачатурян.
Новый кабель, по словам Ваагна Хачатряна, никакого отношения к Азербайджану иметь не будет. Линию будет обслуживать независимый оператор, не исключено, что оператором станет армянская компания. «Все зависит от решения грузинской стороны относительно своего формата участия в проекте. На данный момент переговоры с ними не ведутся, но мы можем их начать, и, при желании, управлять совместно», – сказал Хачатурян.
Что касается финансовой стороны, то, по словам министра, ради обеспечения информационной безопасности правительство может реализовать проект и на бюджетные средства. Однако нельзя исключать, что власти прибегнут к помощи ЕС, который в течение ближайших пяти лет выделит Армении 2.6 миллиарда евро.
«Многие считают, что речь идет о простом гранте, но это не так. Часть денег может быть предоставлена в виде кредита, часть – другим способом. Мы предложили обсудить этот вопрос с ЕС, что напрямую исходит из логики «Восточного партнерства». То есть, Европа, Армения, Грузия получают независимый интернет– кабель, который обеспечит нашу безопасность», – сказал министр.
Около 80% интернет-трафика Армении проходит через Грузию. В ходе 44–дневной войны 2020 года в Карабахе кабель, обеспечивающий интернет-связь Армении, несколько раз был поврежден. В первый раз повреждение было зафиксировано в селе Садахло Марнеульского района 28 сентября. Неизвестные перерезали кабель, обеспечивающий интернет-связь в этом районе. По нему интернет-траффик поступает и в Армению. Другой инцидент произошел в селе Орозмани уже 30 сентября.
Неизвестными была вырыта яма, что привело к повреждению оптико-волоконных кабелей компании «Оптико-волоконная телекоммуникационная сеть», которые идут из Европы в Азию по маршруту Поти-Тбилиси-Болниси-Дманиси-Армения. Армянский интернет-кабель в Грузии был поврежден при странных обстоятельствах также в 2011 году, когда, по словам грузинской стороны, его задела пожилая женщина, копавшая огород. Пенсионерку задержали, и она призналась, что сделала это с целью продать медь.